Reklama

Reklama

Uczniów nie ma, szkoła w Starych Komaszycach idzie do likwidacji

Opublikowano: śr, 12 sty 2022 10:08
Autor: | Zdjęcie: ac

Uczniów nie ma, szkoła w Starych Komaszycach idzie do likwidacji - Zdjęcie główne

foto ac

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Dzieci nie uczą się w niej od września ub.r. Ale szkoła zostanie zlikwidowana dopiero z końcem sierpnia 2022 r. Pierwszy krok został już wykonany.

Reklama

Gmina Opole Lubelskie wszczęła procedurę likwidacji Szkoły Podstawowej w Starych Komaszycach.

Dzieci mało, koszty duże

Szkoła działała od ponad 90 lat. Przez ostatnie osiem lat placówkę prowadziło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi i Inicjatyw Kulturalno – Oświatowych "Nasza Szkoła".  Ale w lipcu ub.r. walne zebranie zdecydowało o zaprzestaniu działalności szkoły.

- Decyzję o likwidacji szkoły podjęliśmy już wcześniej, ze względu na małą liczbę dzieci. Bez pomocy gminy, przy samej tylko dotacji, nie da się utrzymać szkoły. Nie ma takiej opcji - mówi Ewa Gołofit, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starych Komaszycach, która przepracowała tam 28 lat i tego, co się stało, jest jej żal.

- Wina była też po stronie społeczności lokalnej, która zabierała swoje dzieci do innych szkół. Ten proces trwał wiele lat. Nie za bardzo zależało społeczności na otrzymaniu szkoły – dodaje.

W ostatnim roku szkolnym do szkoły uczęszczało 19 uczniów z Nowych i Starych Komaszyc, Truszkowa i Wólki Komaszyckiej. Na dziewięć oddziałów dwa nie funkcjonowały, bo nie było dzieci. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku klasy pierwszej i piątej. Placówka w tym czasie zatrudniała około piętnastu nauczycieli.

- Finansowo nie byliśmy w stanie utrzymać szkoły. W ostatnim czasie nie wystarczało nam nawet na wynagrodzenia – przyznaje była dyrektor.  

Likwidacja rozpoczęta

W związku z likwidacją placówki wielu nauczycieli zostało bez pracy. Na świadczenie kompensacyjne załapał się tylko jeden nauczyciel. Nikt więcej nie mógł.  Reszta musiała szukać pracy w innych szkołach, poza powiatem, a nawet województwem. Liczyli na pomoc gminy, zawiedli się jednak.

Od września rodzice posłali swoje pociechy do szkół w Opolu, Skokowie, Pusznie i Chodlu.

 W efekcie podjętej decyzji o zaprzestaniu działalności szkoły stowarzyszenie wypowiedziało gminie umowę powierzenia prowadzenia szkoły. Umowa rozwiązana została z końcem października br. Ale zgodnie z przepisami likwidacji szkoły może dokonać jedynie Rada Miejska, podejmując uchwałę w tej sprawie. 21 grudnia podjęta została uchwała intencyjna o zamiarze likwidacji szkoły. Kolejna, o likwidacji, zostanie podjęta po zakończeniu całej procedury.

- Faktycznie szkoła sama zaprzestała działalności, dlatego też chodziło o to, aby w sposób prawny usankcjonować to, co zadziało się już faktycznie – wyjaśnia Waldemar Gogół, zastępca burmistrza Opola Lubelskiego.

Co dalej z budynkiem?

Gogół zapewnia, że gmina nie chce, aby budynek szkoły w Komaszycach podzielił los niszczejącego budynku zlikwidowanej kilkanaście lat temu szkoły w Górach Opolskich.

- Zabezpieczyliśmy to mienie. Szkoła będzie też zabezpieczona przez system sygnalizacji alarmowej włamania i napadu. Podjęliśmy też działania dotyczące zabezpieczenia infrastruktury poprzez zabezpieczenie instalacji ogrzewania, tak, aby substancja szkoły nie niszczała – tłumaczy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy