reklama
reklama

Karczmiska. Przedszkolaki podtrzymują dawne tradycje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Gminy w Karczmiskach

Karczmiska. Przedszkolaki podtrzymują dawne tradycje - Zdjęcie główne

Dzieci z Przedszkola w Karczmiskach | foto Urząd Gminy w Karczmiskach

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieDzieci z Przedszkola w Karczmiskach, dzięki swojej wychowawczyni - Agnieszce Olszowej - nie tylko miały okazję poznać ciekawe tradycje swoich przodków, ale również sprawdziły się w praktycznym ich zastosowaniu, czym wywołały gromkie brawa i wzruszenie swoich słuchaczy.
reklama

Przedszkole w Karczmiskach w roku szkolnym 2021/2022 realizuje zajęcia z edukacji regionalnej, na których dzięki Agnieszce Olszowej mogli poznać m.in. tradycję "szczodroków". Zajęcia takie pozwalają przedszkolakom zrozumieć przeszłość ich "małej ojczyzny", ale też dają umiejętność łączenia jej z teraźniejszością. Przede wszystkim jednak uczą szacunku do kultury i tradycji.



5 stycznia przedszkolaki z Karczmisk odwiedziły Urząd Gminy, Gminną Bibliotekę i Dom Kultury oraz Zespół Szkół w swojej miejscowości, gdzie zaprezentowały zdobytą umiejętność śpiewania "Szczodroków". Wszystko pod czujnym okiem pani Agnieszki Olszowej, która ich wszystkiego nauczyła. Zgodnie z tradycją dzieci zostały poczęstowane "scodrokami". Ale przede wszystkim wzbudziły ogromne wzruszenie słuchających.

reklama

CZYTAJ TAKŻE: Poniatowa. Orszak Trzech Króli przeszedł przez miasto (ZDJĘCIA, VIDEO)

W Karczmiskach i okolicach między Świętami Bożego Narodzenia a Świętem Trzech Króli tradycją były wizyty kolędników. Chodzili oni po domach, mieszkaniach i kolędowali, najczęściej mieli przebrania i zwierzęce maszkary. W Wigilię Objawienia Pańskiego, czyli z 5 na 6 stycznia, przed Świętem Trzech Króli, w Karczmiskach zwyczajowo chodziło się po "szczodrokach" (scodrokach).

Gdy zrobiło się ciemno, dzieci, młodzież i starsi chodzili od domu do domu, śpiewając przygotowaną na tę okazję kolędę. Zgodnie z tradycją najmłodsi za śpiewanie obdarowywani byli "scodrokami" (pieczonymi rogalikami), słodyczami i jabłkami, a starsi ...mocniejszymi trunkami.


Jednak w ostatnich latach, również ze względu na pandemię koronawirusa, ten zwyczaj nie był podtrzymywany.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama