reklama
reklama

Poniatowa. Orszak Trzech Króli przeszedł przez miasto (ZDJĘCIA, VIDEO)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poniatowa. Orszak Trzech Króli przeszedł przez miasto (ZDJĘCIA, VIDEO) - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieDziś ulicami Poniatowej przeszedł Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy dopisali. Były całe rodziny z dziećmi, młodzież i starsi.
reklama

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 mszą świętą w Kościele pw. Św. Ducha w Poniatowej. Po niej mieszkańcy podziwiali przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego Jasełka. 

Po godzinie 13 kolorowy Orszak z Mędrcami w centrum przeszedł z kościoła na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie Trzej Królowie złożyli pokłon i dary Dzieciątku. Następnie burmistrz Poniatowej, Paweł Karczmarczyk, złożył obecnym noworoczne życzenia. 

Na zakończenie można było pośpiewać kolędy wraz z Kapelą Ludową z Poniatowej.

reklama

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu:

 

Na zmarzniętych na Placu Konstytucji 3 Maja czekała gorąca herbata oraz poczęstunek.

Mieszkańcy Poniatowej nie zawiedli, w orszaku uczestniczyły całe tłumy ludzi w różnym wieku.

reklama


W pierwotnym Kościele Trzej Królowie oznaczali właśnie Kościół, świat pogański i całą ludzką rodzinę, w której to zjawił się Chrystus, przychodzącą z różnych stron świata, by złożyć Mu pokłon.

Co oznacza sktór K+M+B 2022? Nic innego jak Christus Mansionem Benedicat, co oznacza: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi. Ale może to być również skrót od pierwszych liter imion Mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar. 

Uroczystość Objawienia Pańskiego (w Polsce nazywana świętem Trzech Króli) jest jedną z pierwszych, które Kościół uświęcił. Pierwsze dane o niej pochodzą ze Wschodu, już z III wieku n.e. W tym dniu Kościół grecki obchodził święto Bożego Narodzenia, ale w wersji nieco rozszerzonej - jako zjawienie się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia (uroczystość Epifanii).

reklama



Zachód z kolei świętował Objawienie Pańskie od końca IV wieku, ale już oddzielnie od Bożego Narodzenia.

Od przełomu XV i XVI wieku 6 stycznia w kościołach święci się kredę i kadzidło. Kredą piszemy na drzwiach wejściowych K+M+B, co oznacza, że mieszkańcy domu przyjęli Wcielonego Syna Bożego.

Teksty liturgiczne odczytywane 6 stycznia, ale też sama nazwa i wysoka ranga święta podkreślają uniwersalność zbawienia.


reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama