Reklama

Reklama

Chodel: Czy powiat przekaże gminie budynek po Zespole Szkół?

Opublikowano: śr, 12 sty 2022 06:59
Autor: | Zdjęcie: AC

Chodel: Czy powiat przekaże gminie budynek po Zespole Szkół?  - Zdjęcie główne

Budynek Zespołu Szkół w Chodlu budowany był w czynie społecznym | foto AC

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Z takim postulatem zwrócili się chodelscy radni. W czwartek debatować będzie nad nim Komisja Oświaty Rady Powiatu.

Reklama

 

Władze gminy chciałyby przejąć szkolny budynek przy ul. Partyzantów 39 w Chodlu i przenieść do niego znajdującą się przy ul. Szkolnej 19 podstawówkę. Motywują to niedogodnościami i trudnościami powstałymi w związku z obecną bazą lokalową. Ta generować ma problemy natury organizacyjnej i logistycznej jakim musi sprostać dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

 

Aktualnie Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego w Chodlu działa w dwóch oddzielnych budynkach. W głównym mieści się przedszkole, stołówka szkolna, sala gimnastyczna i sale lekcyjne dla najmłodszych klas. W drugim budynku, w którym swego czasu działał pawilon handlowy a potem gimnazjum, uczą się uczniowie klas starszych.

Szkopuł w tym, że ta baza lokalowa nie pozwala na zwiększenie liczby oddziałów przedszkolnych i utworzenie żłobka dla dzieci. Na co – jak podkreślają radni - jest realne zapotrzebowanie.

 

Stąd propozycja władz gminy Chodel zamiany budynków. Gmina chce oddać powiatowi budynek po gimnazjum w zamian za budynek Zespołu Szkół.  

„Liczymy na to, że władze Powiatu Opolskiego zrozumieją potrzebę zaspokojenia potrzeb edukacyjnych wszystkich dzieci ze swojego obszaru terytorialnego” – czytamy w postulacie Rady Gminy Chodel z 18 grudnia 2021 roku.

 

Postulat trafił do Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim 3 stycznia. Był analizowany na posiedzeniu Zarządu Powiatu. Nie spotkał się z entuzjazmem. Większość członków zarządu jest przeciwna dokonywaniu zamiany.

- Taka zamiana nam się nie opłaca w żaden sposób, to takie zamienił stryjek siekierkę na kijek - komentuje Janusz Złotucha, wicestarosta opolski.

Zaznacza jednak, że nie o same finanse chodzi. Władze powiatu mają inną koncepcję na zagospodarowanie tego budynku.

- Chcemy przenieść z Poniatowej do Chodla siedzibę stowarzyszenia Pinokio, które pomaga osobom niepełnosprawnym. Obiecaliśmy już dawno ten budynek stowarzyszeniu, więc trudno jest teraz wycofywać się ze złożonych niepełnosprawnym obietnic – mówi wicestarosta. – Poza tym pozbylibyśmy się jako powiat bardzo dużego majątku, gdybyśmy mieli dokonywać takiej zamiany. Niestety w tym momencie nie będziemy takich prezentów czynić – dodaje.

 

W budynku Zespołu Szkół w Chodlu obecnie funkcjonuje tylko jedna klasa technikum. Liczy ona czternastu uczniów. Szkoła skazana jest na zamknięcie. Od września nie udało się uruchomić klasy pierwszej.

W czwartek nad propozycją Rady Gminy Chodel debatować będzie Komisja Oświaty Rady Powiatu. Początek obrad o godz. 12. Jakie stanowisko zajmie w tej kwestii? O tym przeczytacie już w najbliższym wydaniu Wspólnoty Opolskiej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy