Wystąpi w nim zespół muzyki dawnej "Scholares Minores pro Musica Antiqua", prezentując dawne tańce wywodzące się z kultury ludowej oraz – we współpracy z teatrem "Panopticum" – staropolskie scenki rozgrywające się w środowisku chłopskim, mieszczańskim i dworskim przygotowane pod okiem Mieczysława Wojtasa, kierownika artystycznego teatru "Pod Akacją".
Dzięki małym artystom widzowie będą mogli przenieść się w czasie podczas podziwiania historycznych tańców w barwnych plebejskich strojach, gry na dawnych instrumentach czy wygłaszanych w języku staropolskim dykteryjek.
CZYTAJ TAKŻE: Karczmiska: Taneczne opowieści przedszkolaków (ZDJĘCIA)
Projekt ma na celu promowanie i kultywowanie muzyki tradycyjnej oraz dawnej. Umożliwić ma mieszkańcom trzech powiatów - opolskiego, lubelskiego i lubartowskiego - dostęp do kultury. Widowisko będzie też dostępne dla osób niepełnosprawnych, nagranie zostanie zarejestrowane wraz z opracowaniem znaków Polskiego Języka Migowego, fonogestów oraz napisów. Repertuar Zespołu uświetnią dynamiczne pląsy choreografa i tancerza Baletu Dworskiego Cracovia Danza Dariusza Brojka. Pozwoli to spojrzeć z nowej perspektywy na taniec "Chłopski", "Wyrwany" czy "Chodzony" z Tabulatury Jana z Lublina i Canzony Marcina Mielczewskiego.
Zaplanowana jest też krótka prelekcja, na której widzowie poznają historię i brzmienie instrumentów takich jak: krumhorn, viola da gamba, chalumeau i innych oraz posłuchać o inspiracji, zapożyczeniach i wpływach kultury polskiej na kulturę europejską oraz na tańce polskie w tabulaturach Mateusza Waisseliusa, Valentina Haussmanna i Jana Sebastiana Bacha!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.