Reklama

Reklama

Lipa z Kowali i dąb z Niezabitowa trafią w ręce chirurga drzew

Opublikowano: czw, 28 paź 2021 20:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Dwa pomniki przyrody rosnące w gminie Poniatowa mogą liczyć na pomoc chirurgiczną. Jej wykonanie zalecił dendrolog.

Reklama

Mowa o rosnącej w Kowali Pierwszej lipie drobnolistnej i dębie szypułkowym z Niezabitowa.

W sierpniu specjalista ds. pielęgnacji i ochrony drzew dokonał ich oceny dendrologicznej. Sporządzona ekspertyza potwierdziła konieczność przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych – cięć sanitarnych i korygujących. A wszystko po to, aby jak najdłużej można było zachować cenne obiekty przyrodnicze, poprawić ich stan i zlikwidować ewentualne zagrożenia, jakie stwarzają dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.

Lipa drobnolistna rośnie na prywatnej działce w Kowali Pierwszej, na wzniesieniu skarpy doliny rzeki Kowalanki. Jej wymiary robią wrażenie. W obwodzie ma 466 cm, wysokość sięga 21 m, a maksymalna średnica korony wynosi 15 m. Zdaniem dendrologa jedynym realnym zagrożeniem jest urwanie się któregoś z konarów wierzchołkowej części. Natomiast możliwość wywrócenia się drzewa z całym systemem korzeniowym, czego obawia się właściciel nieruchomości, jest mało prawdopodobna.

Potężniejszy od lipy jest dąb szypułkowy rosnący na obrzeżach zespołu dworsko-parkowego w Niezabitowie. W obwodzie ma 576 cm, wysokość 24 m, średnica korony 20 m. W jego przypadku dendrolog wskazuje, że stwarza realne zagrożenie dla sąsiadującego z drzewem budynku gospodarczego. Wierzchołkowa część korony może się złamać, choć zdaniem eksperta, przy jego dzisiejszym stanie rozwoju, jest to mało prawdopodobne.

- Przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych planowane jest na przełomie listopada i grudnia br. – informują urzędnicy z Poniatowej.

Za wykonanie zabiegów gmina będzie musiała zapłacić. Ile? Na razie nie wiadomo. Koszty mamy poznać po wyłonieniu wykonawcy.

 

Więcej informacji z powiatu znajdziesz TUTAJ i w najnowszym numerze Wspólnoty Opolskiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy