reklama
reklama

Kraczewice, Poniatowa: Jak było 1 listopada (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieW tym roku - podobnie jak w poprzednim - 1 listopada w Kraczewicach Eliza Pelc zbierała pieniądze na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych. - To moja forma spłaty długu wobec tych ludzi, którzy poświęcili swoje życie i rodziny, by Polska mogła być nasza - mówi pani Eliza.
reklama

Wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego

Obecnie Eliza Pelc mieszka w Łodzi, ale gdy przyjeżdża w rodzinne strony, zawsze znajduje czas, by odwiedzić groby Żołnierzy Wyklętych i złożyć na nich kwiaty, zapalić znicze. Osobiście opiekuje się także grobem komendanta WiN, Henryka Barzyckiego "Bara" w Kraczewicach - wszystko za zgodą jego rodziny, której nie pozwala na to zbyt duża odległość.
 

Od dziewięciu lat pani Eliza jest wolontariuszką w Muzeum Powstania Warszawskiego. Brała udział w ekshumacjach żołnierzy wyklętych na kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach, które prowadził Instytut Pamięci Narodowej. Ma nawet zaprzyjaźnionych powstańców warszawskich, odwiedza ich, a w razie potrzeby organizuje również zrzutki.
- Przez cztery lata organizowałam pomoc dla powstańca warszawskiego, Wiktora Humięckiego ps. "Kordian" z Batalionu "Parasol". Dzięki zbiórkom udało się kupić dla niego nowy wózek inwalidzki, profesjonalne łóżko ortopedyczne, a także środki higieniczne przez te lata. Niestety dwa lata  temu pan Wiktor zmarł. Pozostała jego żona, pani Alicja, z którą nadal się przyjaźnię - opowiada pani Eliza.
 
 
Działania patriotyczne
 
Eliza Pelc uczestniczy i sama organizuje wiele akcji patriotycznych. Sprząta groby żołnierzy na cmentarzu w Powązkach Wojskowych w Warszawie, m.in. grób gen. Sosabowskiego, pod jej opieką jest grób pani Haliny Halweg "Dziczki", która brała udział w Powstaniu Warszawskim.
Poza tym pani Eliza wydała tomik patriotycznej poezji zatytułowany "Gloria Victis - chwała zwyciężonym", tworzy biżuterię patriotyczną (medaliony z wizerunkami polskich żołnierzy). We wrześniu 2021 r. uczestniczyła w akcji wymiany brzozowych krzyży na kwaterze "Ł" powązkowskiego Cmentarza Wojskowego.
 
Klapa kwesty w Kraczewicach
 
W tym roku niestety zorganizowana przez panią Elizę kwesta w Kraczewicach nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem odwiedzających cmentarz. 
- 3,5 godziny byłam w Kraczewicach i zebrałam 157 z - mówi organizatorka kwesty. - Pieniądze z kwesty zostaną przeznaczone na poszukiwania pochówków Żołnierzy Wyklętych oraz na pogrzeby ekshumowanych - dodaje
 
Rok temu podczas kwestowania w Opolu Lub. i w Kraczewicach udało jej się zebrać dokładnie 889,64 zł.
 
Cmentarze w Poniatowej i w Kraczewicach 1 listopada
 
Pokusiliśmy się na wizytę na kraczewickim cmentarzu. Tłumów nie było, można było spokojne zaparkować. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w Poniatowej. Drogą koło cmentarza trudno było przejechać, bo po obu jej stronach na poboczach zaparkowane były samochody. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama