reklama
reklama

Do wojska by się szło...

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ag

Do wojska by się szło... - Zdjęcie główne

Powiatowa Komisja Lekarska w Opolu Lubelskim | foto ag

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskiePrzed komisją lekarską stawić ma się prawie 600 mężczyzn i trzynaście kobiet. W powiecie opolskim trwa kwalifikacja wojskowa.
reklama

W ubiegłym roku w powiecie opolskim kwalifikacji wojskowej nie było. Wszystkiemu winna jest oczywiście pandemia koronawirusa. Dlatego w tym roku przed komisją stają mężczyźni urodzeni w roku 2001 i 2002. Łącznie 597 mężczyzn z całego powiatu. Wezwanie na komisję wojskową otrzymało też 13 młodych kobiet.

Kwalifikacja wojskowa potrwa do 22 października. Obejmuje gminy: Opole Lubelskie, Chodel, Poniatowa, Wilków, Karczmiska, Łaziska i Józefów nad Wisłą. Informacje o ilości wysłanych w naszym powiecie wezwań publikujemy w tabeli.

reklama

Standardowo wezwanie na komisję wojskową otrzymują mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. Jeśli chodzi o kobiety, to do kwalifikacji wzywane są 19-latki, które w konkretnym roku akademickim kończą kierunki, które mogą być przydatne w wojsku, np. pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, farmację czy weterynarię itp. - dotyczy to absolwentek uczelni publicznych i niepublicznych lub szkół policealnych.

Kwalifikacja wojskowa ma na celu ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej wezwanych do czynnej służby wojskowej i wstępnie przeznacza badane osoby do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony kraju.

Obecnie nie ma obowiązku odbywania służby wojskowej. W celu uzawodowienia armii 1 stycznia 2010 roku została ona zawieszona. W tej chwili do wojska idą tylko ochotnicy. Ale tych brakuje... Młodzi mężczyźni w znakomitej większości nie są zainteresowani służbą wojskową, wolą się uczyć albo pracować.

reklama

- Byłem na kwalifikacji wojskowej w dniu jej rozpoczęcia. Organizacja średnio mi się podobała, trzeba było biegać z pokoju do pokoju, przed każdym inna kolejka... - mówi Bartek, który otrzymał wezwanie. - Nie zgłosiłem się do ochotniczej służby wojskowej, bo studiuję. No i jakoś mnie nie przekonali do dołączenia - dodaje.

Osoby, które bez uzasadnionej przyczyny nie stawiły się na komisję wojskową, muszą liczyć się z konsekwencjami - grzywną lub przymusowym doprowadzeniem przez policję. A ci, którzy odmówią poddania się badaniom lekarskim, albo nie przedstawią wymaganych dokumentów - podlegają karze grzywny lub pozbawienia wolności.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama