Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: ZUS szykuje ulgi dla przedsiębiorców. Dla tych, którzy stracili przez stan wyjątkowy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Województwo lubelskie: ZUS szykuje ulgi dla przedsiębiorców. Dla tych, którzy stracili przez stan wyjątkowy - Zdjęcie główne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Zana w Lublinie | foto Screen - Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Z uwagi na stan wyjątkowy wprowadzony m.in. w gminach powiatu włodawskiego i bialskiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje ulgi dla przedsiębiorców. Chodzi o ulgi w opłacaniu składek, z których można skorzystać w trudnej sytuacji finansowej.

Reklama

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty materialne z powodu stanu wyjątkowego, mogą liczyć na wsparcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród opcji, z jakich mogą korzystać są: odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie należności na raty, odstąpienie od pobierania odsetek, a w szczególnych okolicznościach umorzenie składek.

- Analizując wnioski o udzielenie ulgi lub umorzenie należności, pracownicy ZUS wezmą pod uwagę skutki wprowadzenia stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią. Zachęcamy przedsiębiorców do kontaktu z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy podpowiedzą, z jakiego wsparcia można skorzystać w tej sytuacji i pomogą w przygotowaniu odpowiedniego wniosku - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przedsiębiorca, który ma problem z płatnościami składek może skorzystać z kilku rodzajów ulg w ZUS. Jeśli spodziewa się, że w najbliższym czasie nie będzie w stanie opłacić składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Natomiast jeżeli zaległość już powstała, może zawrzeć  z ZUS układ ratalny, by zadłużenie spłacić w dogodnych ratach, w terminach uzgodnionych z Zakładem. Na mocy tarczy antykryzysowej ZUS udziela obu tych ulg bez opłaty prolongacyjnej, gdy chodzi o składki z okresu od stycznia 2020 roku.

- Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń, ZUS może mu umorzyć należności z tytułu składek na jego własne ubezpieczenia - podkreśla prof. Uścińska.

- Umorzenie przysługuje, gdy płatnik ze względu na sytuację majątkową i rodzinną nie jest w stanie opłacić należności. Dotyczy to przypadków, kiedy opłacenie składek spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla przedsiębiorcy oraz jego rodziny i mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia działalności. Do wniosku o umorzenie należy dołączyć dokumenty potwierdzające konkretne straty materialne - dodaje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Przedsiębiorca, który opłacił zaległe składki, może anulować odsetki. ZUS przypomina, że dotyczy to należności za okres od stycznia 2020 roku. Instytucja może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę, gdy przedsiębiorca opłacił składki, ale po ustawowym terminie płatności.

- O wsparcie przy wyborze formy pomocy można zwrócić się do doradcy ds. ulg i umorzeń w swoim oddziale ZUS. Doradca pomoże też wypełnić wniosek i skompletować potrzebne dokumenty. Można z nim porozmawiać telefonicznie, umówić się na spotkanie w placówce ZUS lub na e-wizytę - informuje Małgorzata Korba.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy