Od kilku tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym wielu obywateli Ukrainy ucieka do m.in. Polski.
- Polacy bardzo uważnie przyglądają się wojnie za naszą wschodnią granicą. Wielu z nas boi się, że Rosja także nas zaatakuje. I podobnie, jak mieszkańcy Ukrainy będziemy musieli szukać schronienia się w innych krajach. Świadczą o tym nie tylko kolejki do wydziałów paszportowych, ale doszło do tego nowe zjawisko. Właściciele czworonogów tłumnie udali się do lecznic weterynaryjnych po paszporty dla swoich pupili - informuje Fakt.
- Od początku agresji Rosji na Ukrainę w całym kraju obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania właścicieli zwierząt wyrobieniem paszportu dla zwierząt towarzyszących - mówi cytowany przez Fakt, Witold Katner, rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia, że taki paszport jest dokumentem identyfikacyjnym wystawianym na potrzeby przemieszczania zwierząt domowych należących do gatunków psy, koty, fretki, między państwami Unii Europejskiej.
CZYTAJ TAKŻE: Wojna w Ukrainie: Ponad 870 osób znalazło schronienie w Lublinie. Trwa też zbiórka dla zwierząt uchodźców
Paszport zawiera pozycje przeznaczone do wprowadzenia takich informacji jak np. imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego; imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela; imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny oraz informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Dokument wystawia upoważniony lekarz weterynarii. Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, kotów i fretek prowadzą okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.