Z założenia, „mapy zagrożeń" są narzędziami, które pozwolą zaktywizować różne podmioty w zakresie współpracy z Policją, w celu ujawniania i przeciwdziałania okolicznościom zagrażającym bezpieczeństwu obywateli. Pomagają też lepiej zarządzać siłami i środkami policyjnymi.
We wczorajszym spotkaniu z policjantami opolskiej komendy wzięli udział nauczyciele z zespołu szkół ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą. Jak się okazało, wśród zgromadzonych są tacy, którzy świetnie orientowali się w przedstawianej kwestii. Dla pozostałych policjanci omówili zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, sposób korzystania z tego narzędzia oraz znaczenie dla takiego działania funkcjonariuszy, które będzie reakcją na potrzeby mieszkańców powiatu. Krok po kroku stróże prawa objaśniali jak mapę znaleźć, otworzyć i prawidłowo zamieścić niepokojące zdarzenie.
Po takim instruktażu, uczestnicy spotkania jednomyślnie stwierdzili, że Krajowa Mapa Zagrożeń wykorzystywana świadomie i odpowiedzialnie stwarza niespotykane dotychczas możliwości skutecznej reakcji służb szczególnie na uciążliwe i trwale powtarzające się sytuacje powodujące uciążliwości i poczucie zagrożenia dla członków lokalnych społeczności.