reklama

Zbieraj grzyby - nie zgub się w lesie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zbieraj grzyby - nie zgub się w lesie! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANENareszcie, w lasach pojawiły się grzyby, w tym m.in.: borowiki szlachetne, podgrzybki brunatne, czubajki kanie, gąski zielonki, a nawet opieńki miodowe. W Polsce szacuje się, że jest 1400 gatunków jadalnych grzybów, z czego przeciętny Polak zna z nich 15.

Grzyby to istotny oraz nierozłączny element lasu. Blisko 90 % roślin na ziemi do przetrwania potrzebuje grzybów. Strzępki grzybni wnikają w głąb próchnicznej warstwy gleby. Spotykając w glebie korzenie krótkie roślin i drzew, wnikają w ich struktury. Symbioza ta daje obu stronom korzyści. Grzyby pobierają składniki pokarmowe i energię, natomiast korzenie krótkie roślin i drzew zwiększają ilość powierzchni do pobierania wody z gleby. Owocem tego wspólnego połączenia są owocniki grzybów, które z radością znajdujemy i zbieramy w wiklinowe kosze.

 

Aby zebrać cały kosz grzybów trzeba przejść wiele kilometrów. Często skupienie na obserwacji leśnej ściółki w wyszukiwaniu jadalnych okazów powoduje, że łatwo można zabłądzić zarówno w czasie, jak i lokalizacji. W konsekwencji czego można stracić orientację w terenie, a tym samych zgubić się w lesie. Warto poznać kilka istotnych i pomocnych rad przed wybraniem się na grzybobranie.

Podejmując decyzję o wybraniu się do lasu czy to na grzyby, bądź na leśny spacer warto najpierw ściągnąć na swój telefon aplikację mapową i zapisać w pamięci telefonu, np. aplikację mBDL (darmowa aplikacja z mapą wszystkich lasów w Polsce). Dobrze jest uruchomić aplikację wchodząc do lasu bądź przy aucie, w ten sposób można zapoznać się z lasem i leśnictwem, po którym będziemy wędrować i zdobyć wiedzę, do którego punktu powrócić. Aplikacja mapowa zapisana w pamięci telefonu będzie funkcjonować offline - w środku lasu, bez dostępu do Internetu i zasięgu telefonicznego.

 

 

Wypatrując jadalnych kapeluszy grzybów, warto przyglądać się drzewom i punktom charakterystycznym terenu np. stosu drewna, kapliczki na drzewie, upraw leśnych, linia energetyczna, linia kolejowa. Taka informacja jest bardzo ważna dla osób poszukujących zagubionych zbieraczy grzybów.

Las, którym wędrujemy podzielony jest na mniejsze około 25 ha powierzchnie leśne zazwyczaj w formie prostokąta, zwane oddziałami. Każdy oddział posiada unikalny numer, który możemy poznać w południowo-zachodnim rogu oddziału. Słupek oddziałowy informuje o 4 sąsiadujących ze sobą oddziałach. Często pomiędzy oddziałami znajdują się drogi leśne, bądź ścieżki leśne, która na pewno nas wyprowadzą w miejsce, które rozpoznamy. Zawsze należy iść w jednym kierunku, nie zbaczać z wybranej drogi.

 

 

Może się okazać, że wybrana ścieżka może wyprowadzić nas z lasu do najbliższej miejscowości.

Znając leśnictwo, bądź najbliższą miejscowość kompleksu leśnego, w którym się znajdujemy można skorzystać z porady telefonicznej miejscowej obsady leśnictwa. Jako włodarze terenu, znamy każdy drzewostan wraz z punktami charakterystycznymi terenu, które będą mogły pomóc w odnalezieniu orientacji w terenie. Im więcej elementów charakterystycznych, tym lepiej.

Zapraszamy serdecznie do lasu, życząc obfitych grzybobrań!

Darz Bór!

Tekst: Dominika Kołodziejczyk, Nadleśnictwo Kraśnik

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy