Podczas leśnego wędrowania nasz umysł odpoczywa, a to dlatego, że używamy uwagi mimowolnej, czyli dostrzegamy rzeczy wyróżniające się, będące dla nas interesujące, a nie wymagające koncentracji – np. opadający liść, przebiegająca sarna, śpiewające ptaki. W trakcie jednego leśnego spaceru możemy zaobserwować większą ilość energii, obniżenie poziomu zmęczenia, ciśnienia krwi i poziomu stresu.
Propozycją spędzenia czasu w lesie jest zażywanie kąpieli leśnych. Japończycy stosują ten rytuał od lat 80. XX wieku. Polega to na powolnym i uważnym wyłapywaniu wszystkich bodźców w lesie wszystkimi zmysłami, poprzez słuch, wzrok, dotyk, zapach. Ta praktyka spowoduje zmniejszenie poziomu lęku, złości, depresji. Wizyta pośród leśnych ostępów wpłynie również pozytywnie na przemyślenia, zebranie myśli, znalezienie kreatywnego pomysłu.
Wartą uwagi aktywnością jest również ornitoterapia polegająca na obserwowaniu ptaków
i wnikliwym wsłuchaniu się w ich śpiew, co może w znaczący sposób wpłynąć na depresję, poprawić samopoczucie i zmniejszyć poziom stresu.
W lasach naszego nadleśnictwa znajdują się trasy, których przemierzanie umożliwia efektywne połączenie obserwacji przyrody i zmienności krajobrazu ze zwiększeniem wiedzy o lesie.
– Ścieżka edukacyjna ,, Skrzypowy Dół” o długości 3 km, zlokalizowana w Leśnictwie Kluczkowice. Jej trasa rozpoczyna się i kończy się przy leśniczówce leśnictwa Kluczkowice. Ścieżka przebiega wzdłuż głębocznicy lessowej występującej na siedlisku grądu. Jej przemierzanie pozwala na poznanie budowy lasu grądowego, formy erozji wąwozowe oraz obserwację ciekawych gatunków rodzimej flory, m.in. skrzypu zimowego.
– Ścieżka edukacyjna ,,Kleniewo” o długości około 4 km, zlokalizowana w Leśnictwie Karczmiska. Jej trasa rozpoczyna się i kończy w miejscowości Pomorze (koło Opola Lubelskiego). Ścieżka przebiega wzdłuż lewego brzegu rzeki Chodelki. Zawiera kładkę widokową, z której można obserwować rozlewisko rzeki.
– Ścieżka edukacyjna i obiekt edukacyjny ,,Uroczysko” zlokalizowane w leśnictwie Zwierzyniec (koło Urzędowa). Obiekt Edukacyjny "Uroczysko" powstał dzięki wsparciu funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w związku z projektem "Aktywna turystyka w zgodzie z różnorodnością biologiczną powiązaną z Leśnictwem Zwierzyniec w Nadleśnictwie Kraśnik".
W ramach powyższego zadania w Leśnictwie Zwierzyniec (gm. Dzierzkowice) przebudowano budynek gospodarczy (stodołę) na nowoczesny obiekt edukacyjny o nazwie „Uroczysko”; ułożono ciągi piesze i jezdne, wyznaczono parkingi i miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, wyznaczono 1,5-kilometrową ścieżkę wyposażoną w tablice edukacyjne, wybudowano wiatę dostosowaną dla osób niepełnosprawnych oraz zainstalowano samoobsługową stację naprawy rowerów wraz ze stojakiem na rowery. W projekcie wykorzystano przyjazne dla środowiska technologie, m.in. montaż oświetlenia LED w budynku edukacyjnym.
Jego wnętrze wyposażono w sprzęt komputerowy i multimedialny, interaktywne gry edukacyjne a także meble z nadrukami fauny i flory leśnej. W bramie wjazdowej prowadzącej do budynku zainstalowano licznik przejść. Projekt wykorzystuje również odnawialne źródła energii – mikroinstalację solarną do oświetlenia wiaty znajdującej się na ścieżce edukacyjnej. Cel przedsięwzięcia stanowiło udostępnienie atrakcyjnych przyrodniczo zasobów Leśnictwa Zwierzyniec przy jednoczesnej ochronie i zachowaniu dziedzictwa naturalnego. Obiekt „Uroczysko” powstał z myślą organizacji zajęć edukacyjnych dla różnych grup wiekowych , głównie dzieci i młodzieży, organizacji wystaw i wernisaży fotograficznych oraz warsztatów i konferencji przyrodniczych.
Zapraszamy do leśnych wędrówek!
Darz Bór!
Dominika Kołodziejczyk, Nadleśnictwo Kraśnik
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.