Reklama

Reklama

Wójt gminy Karczmiska: Stanowisko Rady Powiatu zabija ducha samorządu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: AC

Wójt gminy Karczmiska: Stanowisko Rady Powiatu zabija ducha samorządu  - Zdjęcie główne

Janusz Goliszek, wójt gminy Karczmiska apelował na ostatniej sesji Rady Powiatu o zwrócenie uwagi na sytuację gmin, które mają bardzo ograniczone dochody oraz zweryfikowanie stanowiska w sprawie finasowania inwestycji drogowych powiatu | foto AC

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Władze gminy Karczmiska nie zgadzają się na współfinansowanie powiatowych inwestycji drogowych w takiej wysokości, w jakiej oczekują tego władze powiatu. - Po prostu jest portfel i w tym portfelu jest pusto – mówi wójt Goliszek.

Reklama

W czerwcu 2020 roku Rada Powiatu w Opolu Lubelskim podjęła stanowisko w sprawie finansowania inwestycji drogowych. Ale dopiero teraz wójt gminy Karczmiska publicznie powiedział radnym, co o tym stanowisku myśli.

Stało się to po tym, jak powiat zwrócił się o kolejne wsparcie finansowe na przebudowę ponad 3-kilometrowego odcinka drogi powiatowej relacji Głusko – Wolica – Kowala. W świetle uchwalonego stanowiska skutkowałoby to tym, że gmina Karczmiska miałaby dołożyć powiatowi na to zadanie około 900 tys.zł.

 

Wójt gminy Karczmiska uważa, że stanowisko Rady Powiatu wkracza w sposób bezpośredni w działalność gminy, a radni, podejmując je, doprowadzili do bardzo mocnej ingerencji w obowiązujące zasady i normy, jakimi powinny kierować się jednostki samorządu terytorialnego. Chodziło mu o naruszenie zasad partnerstwa.

- Podjęcie takiego aktu bez jakiejkolwiek konsultacji, bez uwzględnienia treści, bez podjęcia stosownych stanowisk przez poszczególne Rady Gmin, zabija ducha samorządu i śmiem twierdzić, że w sposób oczywisty ma znamiona łamania obowiązujących zasad i norm – mówi Janusz Goliszek, wójt gminy Karczmiska dla którego nie do przyjęcia jest sugerowanie samorządowi gminnemu przeznaczenie własnych środków, uzależniając od tego wykonanie zadania przypisanego samorządowi powiatowemu. Skutkuje to bowiem dla gminy dużymi perturbacjami.

 

- Jeżeli wykonam zadania własne i zostanie mi pieniędzy na inne zadania – proszę bardzo. Ale mnie brakuje pieniędzy na wykonanie własnych zadań – przyznaje wójt Goliszek.

Zapewnia jednocześnie, że nie jest to wyraz jego złośliwości, czy polityki.

- Nie można tak i nie wolno współpracować między samorządami, że jeden stawia pod ścianą drugi – twierdzi Janusz Goliszek.

Wójt apelował na ostatniej sesji Rady Powiatu o zwrócenie uwagi na sytuację gmin, które mają bardzo ograniczone dochody oraz zweryfikowanie stanowiska. Ale na to póki co nie zanosi się.

 

Argumenty przytaczane przez wójta nie do końca trafiły do włodarzy powiatu.

- Pan wójt jest jedyną osobą, która kwestionuje zasadność tej dobrej współpracy – uważa Dariusz Piotrowski, starosta opolski.

- W ciągu dwóch lat udało nam się wyremontować 83 km dróg. Nie bylibyśmy w  stanie realizować tak dużego zakresu robót drogowych, gdyby nie pomoc gmin – dodaje.

W tej kadencji gmina Opole Lubelskie dołożyła powiatowi do inwestycji drogowych ponad 4,7 mln zł, Poniatowa – 1,8 mln zł, Chodel – 928 tys.zł, Józefów nad Wisłą – 750 tys.zł, Karczmiska – 703 tys.zł, Wilków – 689 tys.zł i Łaziska – 224 tys.zł.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy