Harcerki oraz harcerze ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie również dzielą się Betlejemskim Światłem Pokoju. W ten sposób chcą przekazywać dobrą nowinę i uniwersalne dla wszystkich wartości, m.in. braterstwo i pokój. Ostatnio z lampionami odwiedzili Urząd Gminy w Wilkowie.
W tym roku hasło Betlejemskiego Światła Pokoju jest "Kochaj czynem" i nawiązywać ma zarówno do małych, niekiedy nieznacznych sytuacji, ale także do tych większych spraw, jak np. wojna w Ukrainie. Chodzi o otwarcie się na drugiego człowieka, pomoc i udzielanie mu wsparcia.
Historia Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 roku. Inicjatywa ta powstała dzięki akcjom charytatywnym w Austrii z okazji Bożego Narodzenia, które miały szerzyć radość i dobro w okresie świątecznym. Najpierw płomień został przeniesiony z Groty Narodzenia do niewidomych dzieci, co oznaczało światło nadziei i pokoju. Od tego czasu tradycja ta rozprzestrzeniła się niemal na cały świat. Obecnie jest obchodzona jako międzynarodowa kampania skautów i harcerek, podczas której symboliczny ogień jest przekazywany przed Bożym Narodzeniem.
Światło to nie tylko płomień. Reprezentuje wzajemne zrozumienie, jedność i ducha braterstwa. Harcerze z Polskiego Związku Harcerstwa aktywnie uczestniczą w dzieleniu się tym światłem, podkreślając znaczenie społeczności i jedności w okresie świątecznym. Akt przekazywania Światła ucieleśnia zobowiązanie do pielęgnowania pokojowych relacji, zachęcając jednostki i społeczności do przyjęcia wartości miłości i współczucia, zwłaszcza w czasach podziałów i konfliktów.
Co roku wybrana przez ORF dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, po czym transportowane jest ono do Wiednia. Tam z kolei Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta oraz przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju organizuje od 1991 roku. ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety - harcerki i harcerze przekazują Światło, m.in. do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, Niemiec czy Szwecji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.