Reklama

Reklama

Trzeci policzek dla wójta Goliszka. Radni znowu nie obdarzyli go "kredytem zaufania"

Opublikowano: sob, 7 sie 2021 20:28
Autor: | Zdjęcie: AG

Trzeci policzek dla wójta Goliszka. Radni znowu nie obdarzyli go "kredytem zaufania" - Zdjęcie główne

Janusz Goliszek | foto AG

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Janusz Goliszek to jedyny wójt w powiecie i prawdopodobnie w województwie, który po raz trzeci z rzędu nie otrzymał wotum zaufania od radnych.

Reklama

Wójt gminy Karczmiska powodów do radości nie ma. Choć radni udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu gminy za 2020 r., to w drugim ważnym dla niego głosowaniu stanęli okoniem.

Tylko czworo radnych z dwunastu obecnych na sesji zagłosowało za udzieleniem wotum zaufania. Pozostałych ośmiu radnych wstrzymało się od głosu. Tym samym uchwała nie została podjęta, gdyż zabrakło wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Radni wytykają wójtowi

Wójt Goliszek nie dostał wotum zaufania za 2020 r. A zdecydowały o tym głosy opozycji.

- Wstrzymaliśmy się od głosu, a nie byliśmy przeciw, bo widzimy tzw. światełko w tunelu – mówi w imieniu grupy radnych opozycyjnych Jacek Nowaczek, przewodniczący Rady Gminy w Karczmiskach.

Oponenci wytykają wójtowi wiele. Główny zarzut dotyczy braku odpowiedniej współpracy na linii wójt – rada.

- W wielu wydarzeniach radni nie uczestniczyli, ale tylko dlatego, że nie byli na nie zapraszani - nawet o nich nie wiedzieliśmy – punktuje wójta.

Radnym nie podoba się również to, że wszystkimi porażkami obarczani są oni i przewodniczący. A sukcesy, jeśli są, to wójt przypisuje sobie.

- Współpraca to współrządzenie i współdecydowanie, a nie rządzenie i decydowanie jednoosobowo w sprawach gminy – podkreśla Nowaczek. - I dopóki wójt nie zacznie współpracować, o zaufanie będzie bardzo trudno, bo zaufanie zdobywa się czynem, a nie słowem. Wierzymy w to głęboko, że dla dobra społeczeństwa słowa zostaną zamienione w czyn – dodaje.

Radni mają za złe Goliszkowi również to, że wnioski, które przedkładają na komisjach do realizacji, spotykały się często z jego dezaprobatą.

- Przy pomocy kruczków prawnych wójt ich nie realizował – twierdzi przewodniczący Rady Gminy i podaje przykłady.

- Z jakim oporem  spotkał się zamiar współfinansowania wraz z powiatem wspólnej inwestycji drogowej w Zaborzu i Słotwinach. Jakie podejście było do wniosku podpisanego przez 204 mieszkańców w sprawie budowy chodnika na ul. Starowiejskiej - wylicza.

- Skoro Ulicę Nadrzeczną i  drogę w Wolicy zaplanowaliśmy do FDS, a w Wymysłowie zaplanowana kanalizacja, komisja widziała również potrzebę na przeznaczenie 535 tys. zł na budowę właśnie chodnika w Karczmiskach Drugich oraz dróg w Głusku Dużym, Zagajdziu, Uściążu oraz w Wolicy tzw. żużlówki. Wniosek ten jednak napotkał opór ze strony wójta – przypomina Nowaczek.

Skomentował na fejsie

Janusz Goliszek słowem nie odniósł się na sesji do nieudzielonego wotum zaufania. Zrobił to w mediach społecznościowych.

"Tym razem głównym motywem "debaty" nad Raportem Wójta były niewykoszone pobocza (tegoroczne), rzekoma arogancja wójta, niepochlebne wypowiedzi w Dziejopisie Karczmiskim (chyba moje) oraz zbyt pozytywny obraz Gminy przedstawiony w Raporcie..." – pisze w swoim poście wójt Goliszek.

Zachęca mieszkańców do obejrzenia relacji z sesji.

"W zasadzie nie było żadnego zaskoczenia. Kolejny raz radni wybrani z listy PiS postanowili pokazać SWOJĄ SIŁĘ (???). Fakt nieudzielenia Wójtowi wotum zaufania w żaden sposób nie wpływa na wykonywanie powierzonej mi funkcji, stąd nie zamierzam uchwały zaskarżać" – zaznacza.

Wójt atakuje też opozycję.

"Trzecią kadencję wraz z kilkudziesięcioma osobami, z pełnym zaangażowaniem pracujemy na rzecz rozwoju Gminy Karczmiska. O tym świadczą fakty. Jednak grupa radnych wybranych z list PiS, stanowiąca obecnie większość w Radzie Gminy postanowiła uprawiać politykę negacji i niekonstruktywnych zachowań. Mam nadzieję, że postępowanie to jest stosownie oceniane przez Mieszkańców" – kończy swój komentarz wójt gminy Karczmiska.

 

Będzie referendum?

Zgodnie z przepisami, jeżeli wójt w dwóch kolejnych latach nie otrzyma wotum zaufania, Rada Gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania. Może, ale nie musi. W Karczmiskach, choć wójt nie dostał wotum zaufania po raz trzeci z rzędu, to radni z jego odwołaniem w drodze referendum nie kwapią się.

- Wójt pan Janusz Goliszek został wybrany w demokratyczny sposób na pięcioletnią kadencję. A dla nas najważniejsza jest współpraca na rzecz społeczeństwa. Współpraca, której brakowało, a na którą nigdy nie jest za późno – konkluduje Jacek Nowaczek.

Jak głosowali radni? Sprawdź w ostatnim numerze Wspólnoty Opolskiej.

Więcej informacji z naszego powiatu znajdziesz TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy