Reklama

Reklama

Skażona woda w powiecie opolskim (ZDJĘCIA)

Opublikowano: śr, 1 wrz 2021 21:05
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Woda w wodociągu w Opolu i Wandalinie skażona. Wykryte zostały bakterie z grupy coli. Około 10 tys. mieszkańców nie może korzystać z wody z kranu, pitna woda dostarczana jest beczkowozami. Trwają prace nad przywróceniem prawidłowej jakości wody.

Reklama

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu Lub. poinformował, że woda w miejscowościach: Opole Lubelskie, Wola Rudzka, Niezdów, Grabówka, Jankowa, Zajączków, Wandalin, Ludwików, Białowoda NIE NADAJE SIĘ DO SPOŻYCIA, wykryto w niej bakterie z grupy coli.

 

Sanepid informuje, że obecnie woda nadaje się tylko do spłukiwania toalet.

Beczkowozy z wodą pitną już kursują po ulicach Opola i okolicznych miejscowościach. Jutro mają pojawić się przy opolskich szkołach podstawowych nr 1 i nr 2, na parkingu koło przychodni przy ul. Fabrycznej oraz na ul. Kraszewskiego. 

- Informacja o skażeniu wody w Opolu Lubelskim i kilku pobliskich miejscowościach dotarła do nas chwilę po godzinie 15. W związku z tym, zamiast jechać do domu, musiałem zostać w pracy i będę pracował całą noc, rozwożąc wodę - powiedział nam pracownik OPK w Opolu Lub.

- My też dowiedzieliśmy się o tym od sąsiadów, w godzinach popołudniowych - opowiadali mieszkańcy bloków z ulic Kraszewskiego i Puławskiej, którzy zgromadzili się po godz. 20 z wiaderkami i butelkami przy beczkowozie. - Trochę późno zostaliśmy poinformowani, ale dobrze, że dziś, a nie po kilku dniach. W innym wypadku przez ten czas pilibyśmy truciznę! - dodawali.

Wiadomość o skażonej wodzie rozeszła się po mieście bardzo szybko. Z miejscowych sklepów masowo zaczęła znikać woda, mieszkańcy najchętniej kupowali tę w 5-litrowych butelkach. Już po godzinie 16 zakup takiej wody w opolskich marketach graniczył z cudem. 

Z informacji OPK wynika, że jutro beczkowóz sukcesywnie będzie poruszał się po mieście. Objazdowe beczki z wodą staną także w miejscowościach Wola Rudzka, Niezdów, Grabówka, Jankowa, Zajączków, Wandalin, Ludwików, Białowoda. O tym, gdzie zostaną one usytuowane, zadecydują sołtysi. 

- Od gospodarek komunalnych z zaprzyjaźnionych gmin - m.in. z Józefowa, Wilkowa i Chodla, wypożyczyliśmy cysterny do rozwożenia mieszkańcom terenów, na których woda jest skażona, wody pitnej - powiedział Henryk Piłat, prezes OPK. - Będziemy jeździć z wodą pitną do skutku, do kiedy będzie taka potrzeba. 

Prezes OPK o potencjalnym źródle skażenia mówi, że może to mieć związek z ostatnimi obfitymi opadami deszczu i nielegalnym przyłączaniem prywatnych studni z wodociągiem publicznym, co jest niezgodne z prawem. Prace naprawcze mające na celu przywrócenie odpowiedniej jakości wody już trwają.

- Jeżeli wszystko się dobrze potoczy, to koło weekendu będziemy mieć informację o tym, czy woda nadaje się do spożycia - dodaje Piłat.

 

Więcej na ten temat już w kolejnym numerze Wspólnoty Opolskiej.

Więcej informacji z powiatu znajdziesz TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy