Reklama

Reklama

Salwa armatnia, koncerty i pokazy wojskowe na Pikniku Weterana

Opublikowano: 16 czerwca 2021 13:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Było patriotycznie i historycznie. Mieszkańcy Poniatowej oddali hołd polskim weteranom, którzy brali udział w misjach zagranicznych, tym co polegli i zostali ranni.

Reklama

- Pamięć o osobach, które brały udział w misjach, często kładąc na szali własne życie lub zdrowie jest bardzo ważna. Tak naprawdę każdego dnia w różnych zakątkach świata narażają swoje zdrowie i życie w służbie Polsce – mówi Michał Kramek, prezes Stowarzyszenia Niezłomna Polska – Dobre Słowo w Poniatowej, które z myślą o polskich weteranach zorganizowało piknik z różnymi atrakcjami.

Była krótka modlitwa, występy artystyczne lokalnych zespołów i sław z Warszawy, które wystąpiły z patriotycznym repertuarem, a także prezentacje przygotowane przez Stowarzyszenie Nasza Historia. Inicjatywę wsparło finansowo Ministerstwo Obrony Narodowej. I oczywiście konkursy z nagrodami.

W ciągu 66 lat Polacy brali udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami naszego kraju. Uczestniczyło w nich ponad 115 tys. polskich żołnierzy. Poległo 120, a ponad 800 zostało rannych.

Piknikowi towarzyszyła wystawa i konkursy realizowane przez Stowarzyszenie Polska Wieś w ramach projektu poświęconego obchodzonej w tym roku setnej rocznicy zwycięskiego Powstania Śląskiego, które przesądziło o tym, że duża część terenów plebiscytowych trafiła do Polski.

- Chcemy dbać o pamięć historyczną i upamiętniać ważne  wydarzenia w historii polskiego narodu. Dlatego, aby pamięć o bohaterskich powstańcach, walczących o Polskę była przekazywana młodemu pokoleniu, zorganizowaliśmy konkurs pieśni z okresu powstań śląskich – mówi Łukasz Kramek, prezes Stowarzyszenia Polska Wieś.

Wystąpili m.in. seniorzy z Józefowa nad Wisłą z piosenką "Wojenko, wojenko" oraz soliści z Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej.

 

Podczas Pikniku Weterana rozstrzygnięte zostały dwa konkursy plastyczne

Nagrodzeni w konkursie „Bohaterowie Powstań Śląskich”: Natalia Bidacha, Julia Maria Walczyk, Mikołaj Napiórkowski, Antonina Wciseł

Nagrodzeni w konkursie „Weteran – żołnierz misji pokojowych”:

W kategorii do 10 lat:
1. Hanna Woroniecka
2. Aniela Rumińska, Alicja Tyszkiewicz
3. Mikołaj Napiórkowski
Wyróżnienia: Daria Radziejewska, Amelia Kłak

Kategorii powyżej 11 lat:
1. Elina Hubal
2. Patrycja Korona, Zuzanna Chorab
3. Nadia Chwaszczewska
Wyróżnienie: Aleksandra Grzelak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.