reklama
reklama

Powiat opolski: Następne zabytkowe znalezisko. Tym razem to wiekowa, rzymska moneta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook

Powiat opolski: Następne zabytkowe znalezisko. Tym razem to wiekowa, rzymska moneta - Zdjęcie główne

Znaleziona moneta | foto Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieO kolejny egzemplarz srebrnego denara wzbogacił się zbiór rzymskich zabytków numizmatycznych pochodzących z Lubelszczyzny.
reklama

Znalezisko zgłoszone zostało przez Krzysztofa Kozłowskiego prowadzącego poszukiwania zabytków z użyciem wykrywacza metali na terenie gminy Józefów nad Wisłą w powiecie opolskim. Moneta to srebrny denar, tzw. serratus (ząbkowany).
 
- Jest to o tyle niezwykłe znalezisko, że pochodzi jeszcze z okresu republikańskiego Rzymu i datować go można na 81 r. p.n.e. Moneta charakteryzuje się niewielką (zachowaną) średnicą – 16 mm. Na jednej stronie widoczne jest udrapowane popiersie Ceres, rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Poniżej podbródka, umieszczony ma wytarty bliżej nieokreślony przedmiot – pierwotnie, w różnych wariantach mógł być to np. róg obfitości, kłos lub lira. U góry, z tyłu głowy, zachował się jedynie w stanie szczątkowym nieczytelny napis. Druga strona monety zawiera przedstawienie oracza kroczącego za pługiem ciągnionym przez dwa woły. Poniżej znajduje się częściowo zachowany napis: [?]·MARI·C·[?], natomiast powyżej liczba: [?]XX[?] - opisuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
 
Napis wskazuje, że jest to denar Gaiusa Mariusa, który pełnił funkcje jednego z triumwirów monetarnych w 81 r. p.n.e. W okresie późnej republiki triumwirowie monetarni mogli bić spersonalizowane monety, dzięki czemu znane są ich imiona umieszczane na monetach, wybijanych za ich urzędowania.
 
 
- Obecne znalezisko jest kolejną monetą z okresu republikańskiego znalezioną w ostatnich latach na terenie Lubelszczyzny. W 2018 r. zgłoszone zostało odkrycie tego typu monety przez członków Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA. Zgłoszoną monetą był rzymski denar L. Tituriusa Sabinusa, wybity w 89 r. przed Chr. Co ciekawe, natrafiono na niego również na terenach nadwiślańskich - dodaje LWKZ.
 
LWKZ podkreśla jednocześnie, że znaleziska denarów republikańskich łączone są najczęściej z osadnictwem kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim i w okresie wczesnorzymskim. Takie monety pozostawały w stosunkowo długim okresie użytkowania.
 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama