W głosowaniu za emisją obligacji opowiedziało się dziewięciu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, czterech było nieobecnych na sesji.
Gmina Poniatowa emitować będzie obligacje przez dwa lata. W br. w kwocie dwóch milionów złotych, w przyszłym roku w kwocie 11 mln zł.
CZYTAJ TAKŻE:
Władze gminy w emisji obligacji widzą więcej korzyści niż w zaciąganiu kredytu. Obligacje bowiem, w przeciwieństwie do kredytu, nie są zabezpieczone i gmina nie podpisuje żadnych weksli, ani nie musi niczego dawać w zastaw. Pozwalają one dostosować wysokość rocznych spłat do bieżących możliwości finansowych gminy.
- Z uwagi na bezpieczeństwo finansowe gminy, jak także możliwość realizowania inwestycji w kolejnych latach, zdecydowaliśmy się na wybór elastycznego i bezpiecznego narzędzia, jakim są obligacje – mówi Paweł Karczmarczyk, burmistrz Poniatowej.
- Dzięki obligacjom może zastosować karencję w spłacie kapitału, co zresztą ma miejsce, ponieważ wykup obligacji nastąpi dopiero od 2027 roku – przyznaje.
A zakończyć ma się w 2035 roku.
Środki pochodzące z emisji obligacji przeznaczone będą na sfinansowanie deficytu budżetowego powstałego w związku z realizacją inwestycji, m.in. trwającej rewitalizacji terenu przy zbiorniku wodnym w centrum miasta, budowę i przebudowę budynków infrastruktury społecznej, budowę czterech sal gimnastycznych przy szkołach, jak również na poprawę stanu dróg gminnych.
Na koniec października zadłużenie gminy Poniatowa przekraczało 18,3 mln zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.