Reklama

Reklama

Poniatowa: Gmina ratuje budżet i emituje obligacje o wartości 13 mln zł

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: AC

Poniatowa: Gmina ratuje budżet i emituje obligacje o wartości 13 mln zł - Zdjęcie główne

Zdjecie ilustracyjne | foto AC

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Trzynaście tysięcy sztuk obligacji o łącznej wartości trzynastu milionów złotych planuje wypuścić gmina Poniatowa.

Reklama

W głosowaniu za emisją obligacji opowiedziało się dziewięciu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, czterech było nieobecnych na sesji.

Gmina Poniatowa emitować będzie obligacje przez dwa lata. W br. w kwocie dwóch milionów złotych, w przyszłym roku w kwocie 11 mln zł.  

 

CZYTAJ TAKŻE:

 

Władze gminy w emisji obligacji widzą więcej korzyści niż w zaciąganiu kredytu. Obligacje bowiem, w przeciwieństwie do kredytu, nie są zabezpieczone i gmina nie podpisuje żadnych weksli, ani nie musi niczego dawać w zastaw. Pozwalają one dostosować wysokość rocznych spłat do bieżących możliwości finansowych gminy.

- Z uwagi na bezpieczeństwo finansowe gminy, jak także możliwość realizowania inwestycji w kolejnych latach, zdecydowaliśmy się na wybór elastycznego i bezpiecznego narzędzia, jakim są obligacje – mówi Paweł Karczmarczyk, burmistrz Poniatowej.

- Dzięki obligacjom może zastosować karencję w spłacie kapitału, co zresztą ma miejsce, ponieważ wykup obligacji nastąpi dopiero od 2027 roku – przyznaje.

A zakończyć ma się w 2035 roku.

 

Środki pochodzące z emisji obligacji przeznaczone będą na sfinansowanie deficytu budżetowego powstałego w związku z realizacją inwestycji, m.in. trwającej rewitalizacji terenu przy zbiorniku wodnym w centrum miasta, budowę i przebudowę budynków infrastruktury społecznej, budowę czterech sal gimnastycznych przy szkołach, jak również na poprawę stanu dróg gminnych.

Na koniec października zadłużenie gminy Poniatowa przekraczało 18,3 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy