W sobotę w Poniatowej otwarta została wystawa plenerowa pod tytułem „Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji „Reinhardt’”. Odbyła się też konferencja naukowa poświęcona eksterminacji i eksploatacji gospodarczej Żydów w ramach tej akcji.
A w niedzielę przy Pomniku Pamięci Więźniów Niemieckiego Obozu Pracy w Poniatowej wspólnie modlili się Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i proboszcz parafii w Poniatowej ks. Piotr Petryk. Delegacje złożyły też kwiaty i zapaliły znicze. Wśród nich byli przedstawiciele m.in. ambasady czeskiej i litewskiej oraz władz samorządowych.
W tym roku przypada 80. rocznica największej operacji ludobójczej, jaką Niemcy przeprowadzili podczas II wojny światowej. Nosiła ona kryptonim „Erntefest”, czyli „Dożynki”. W akcji tej śmierć poniosło 42 tysiące więźniów - żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn - znajdujących się w obozach na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej.
Większość ofiar stanowili mieszkańcy getta warszawskiego deportowani na Lubelszczyznę. Wymordowano ich, mimo że byli pracownikami niemieckich przedsiębiorstw podlegających SS.
W Poniatowej Niemcy urządzili krwawą rzeź 4 listopada 1943 r. W bestialski sposób zamordowali wszystkich więźniów z istniejącego w mieście obozu pracy przymusowej. Z 14 tys. rozstrzelanych cudem przeżyły trzy kobiety.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.