Reklama

Reklama

(O)Polski Ład, czyli co nasze gminy zrobią za rządową kasę

Opublikowano: ndz, 7 lis 2021 09:10
Autor: | Zdjęcie: ag

(O)Polski Ład, czyli co nasze gminy zrobią za rządową kasę - Zdjęcie główne

Uroczyste wręczenie symbolicznych czeków | foto ag

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Znamy wyniki pierwszego naboru wniosków do Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Nie wszystkie gminy dostały tyle, ile chciały.

Reklama

Gminy Chodel, Karczmiska, Łaziska, Wilków, Józefów nad Wisłą, Opole Lubelskie i Poniatowa wnioskowały do Polskiego Ładu łącznie o ponad 100 mln dofinansowania swoich inwestycji. Dostały niespełna jedną trzecią, czyli ponad 31 mln. Większość samorządów złożyła po trzy wnioski.

Raz, a dobrze w Józefowie - ponad 3,5 mln na GCK

Wyjątkiem jest gmina Józefów nad Wisłą, która ubiegała się o pieniądze tylko na jedną inwestycję - rozbudowę i przebudowę budynku Gminnego Centrum Kultury. Chciała ponad 3,5 mln zł. I tyle dostała, jako jedyna gmina z naszego powiatu.

Wilków, Karczmiska i Chodel wyremontują drogi...

... ale nie wszystkie. Włodarze mieli apetyt na więcej. Karczmiska dostaną ponad milion złotych na przebudowę ulicy Starowiejskiej (wraz z chodnikiem i wjazdami). Do Wilkowa trafi ponad 1,4 mln na przebudowę gminnej drogi w Zagłobie.

- Rozważaliśmy też modernizację bazy sportowej - budowę boisk wielofunkcyjnych przy szkołach w Zagłobie, Wilkowie i Rogowie, termomodernizację szkół w Zagłobie i Wilkowie, ale postawiliśmy na projekty dotyczące dróg - przyznaje Daniel Kuś, wójt gminy Wilków.

Najwięcej na modernizację infrastruktury drogowej dostanie Chodel - ponad 4,7 mln. Tu w planach jest przebudowa siedmiu odcinków dróg: w Zastawkach, Kolonii Godów, Świdnie, Ratoszynie Pierwszym, ul. Ściegiennego i Piaskowa w Chodlu oraz drogi Ratoszyn Pierwszy-Granice i Granice-Godów.

W gminie Łaziska będzie nowa świetlica i fotowoltaika

Z trzech złożonych wniosków przez gminę Łaziska dwa załapały się na dofinansowanie. Ta gmina dostanie prawie milion złotych. Na remont i modernizację wiejskiej świetlicy w Zgodzie otrzyma ponad 550 tys.zł, zaś na montaż instalacji fotowoltaicznych na stacjach wodociągowych w Kępie Gosteckiej, Kopaninie Kamieńskiej, Kamień Kolonii, Wojciechowie i Braciejowicach ponad 400 tys.zł.

Trzeci, niedofinansowany w tym naborze wniosek, nie pójdzie w odstawkę.

- Droga w Kępie Gosteckiej jest dla nas priorytetem. Niedługo będziemy mieli posiedzenie komisji budżetowej i wraz z radnymi zastanowimy się nad ponowieniem tego wniosku w kolejnej edycji programu - mówi Karol Grzęda, wójt gminy Łaziska.

Sale gimnastyczne i dalsza rewitalizacja w Poniatowej

Rząd dofinansuje również dwa z trzech wniosków złożonych przez gminę Poniatowa. Opiewają one na prawie 10 mln zł. Jest to budowa sal gimnastycznych w Kowali Drugiej, Niezabitowie, Dąbrowie Wronowskiej i Poniatowej-Kolonii - prawie 4 mln zł dofinansowania i rewitalizacja terenu przy stawie w centrum Poniatowej (z budową infrastruktury kulturalnej i turystycznej) - prawie 6 mln zł dofinansowania.

Opole postawiło na salę gimnastyczną i świetlice

Gmina Opole Lubelskie, choć złożyła jak większość trzy wnioski, kasę dostanie tylko na jeden. Jest to ponad 9 mln zł z przeznaczeniem na budowę sali sportowej przy szkole w Skokowie, ale też na modernizację świetlic w wiejskich w Pusznie Godowskim, Niezdowie, Zadolu, Kamionce i Nowych Komaszycach oraz remont Przedszkola Miejskiego w Opolu Lubelskim.

 - Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni i jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że rząd nie mógł przyznać dotacji wszystkim gminom na wszystkie wnioskowane projekty - twierdzi Sławomir Plis, burmistrz Opola Lub.

Nasi samorządowcy mówią jednak zgodnie, że będą wnioskowali o dofinansowania na dalsze inwestycje w kolejnych naborach. Najbliższy będzie pod koniec roku.

 

 

Agnieszka Gołębiowska

Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnym numerze Wspólnoty Opolskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy