Dofinansowanie pochodzi z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, a jego wartość to 3 034 989,97 zł. Cały projekt pochłonąć ma 3 570 576,46 zł.
- Głównym celem projektu jest ochrona środowiska naturalnego i zrównoważone użytkowanie obszaru zieleni miejskiej. Projekt utrwali podział parku na sektor rekreacyjny i sektor ochrony bioróżnorodności, co zapewni ograniczenie degradacji środowiska przyrodniczego - przekazuje Urząd Miejski w Opolu Lubelskim.
Co się zmieni w naszym parku?
Powstaną strefy bioróżnorodności, czyli łąki kwietne, hotele dla dzikich zapylaczy i przeprowadzona zostanie renaturalizacja siedliska grądowego.
Utworzone będzie centrum edukacji ekologicznej "Parkowa", będą w nim tablice informacyjne, z których dowiemy się, jaką rolę pełnią dzikie zapylacze w naszym ekosystemie, pojawią się także gabloty z ich replikami. W Parku Miejskim będzie można skorzystać z przeróżnych sprzętów, a będą to m.in. mikroskopy, lupy, lunety, lornetki pozwalające na obserwację przyrody.
A dla potrzeb projektu remont przejdzie też wnętrze parkowego budynku (dawnej kawiarni) i teren przed nim - tam pojawią się nowe nasadzenia.
- W centrum "Parkowa" będą organizowane zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej dla uczniów szkół gmin wchodzących w skład MOF. Na elewacji budynku Centrum Edukacji Ekologicznej będą umieszczone budki lęgowe dla jerzyków oraz kraty na pnącza - dodają urzędnicy.
W samym budynku i wokół strefy zamontowane będą tablice edukacyjne i informacyjne oraz gabloty.
Amfiteatr też zostanie trochę przebudowany i zmieni się w budynek pomocniczy edukacji ekologicznej. Tam przeprowadzone zostaną prace modernizacyjne takie jak poprawa stanu ścian nośnych, zwiększenie izolacyjności termicznej, ale nowy blask zyska też zewnętrzna elewacja i dach. Wewnątrz rozebrane zostaną ściany działowe i podłogi na gruncie (te zostaną oczywiście odtworzone).
Na terenie parku utworzone zostaną miejsca lęgowe - budki zaprojektowane zostały na elewacjach amfiteatru i dawnej kawiarni, ale budki będą też zawieszane na drzewach.
No i wreszcie słynna parkowa wysepka. Na niej z kolei zostaną umieszczone platformy i kosze, na których ptaki będą mogły budować swoje gniazda lęgowe, będą też nasadzenia nowych roślin szuwarowych.
Są też zalecenia dotyczące nowych zasadzeń, które wynikają z opinii ornitologicznej "Awifauna lęgowa oraz jej ochrona w obrębie Parku Miejskiego w Opolu Lubelskim w granicach zespołu pałacowo – parkowego w Niezdowie".
- Jednocześnie przypominamy, że na ten rok w Parku Miejskim zaplanowano realizację także drugiego projektu inwestycyjnego, który zakłada m.in. modernizację boiska do koszykówki i budowę tężni solankowej - dodaje UM w Opolu Lubelskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.