Chodel, Józefów nad Wisłą, a jutro Opole Lubelskie upamiętni miejscowych Żydów, obywateli polskich zamordowanych przez Niemców w latach 1942-1943 podczas akcji Reinhardt.
CZYTAJ TAKŻE:
Uroczystość rozpocznie się o godz. 10 przy siedzibie Złotego Zakątka mieszczącej się przy ulicy Stary Rynek 44. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonać mają marszałek województwa lubelskiego i burmistrz Opola Lubelskiego. Samorządowcy złożą też kwiaty.
Od końca 1939 r. Opole Lubelskie służyło Niemcom za główny punkt zborny dla Żydów z zachodniej Lubelszczyzny, a także z zagranicy. Na początku 1940 r. w mieście znajdowało się około 7 tys. Żydów. Przesiedlono ich z Puław, Józefowa, a nawet Wiednia.
W marcu 1941 roku w Opolu Lubelskim Niemcy stworzyli getto żydowskie. Przebywało w nim łącznie około 14 tys. Żydów. Szacuje się, że około pół tysiąca z nich udało się zbiec i ukryć się w domach polskich rodzin, a także w okolicznych lasach.
Akcja „Reinhardt” rozpoczęła się w Opolu Lubelskim pod koniec marca 1942 roku. Około 1950 Żydów z opolskiego getta wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Kolejnych około 2 tys. Żydów trafiło w maju do obozu zagłady w Sobiborze.
Ostateczna likwidacja getta nastąpiła 24 października 1942 roku. Część spośród około 9 tys. pozostałych w getcie Żydów wywieziono wówczas do Nałęczowa, skąd trafili do obozu zagłady w Sobiborze. Część zaś przepędzono pieszo do obozu pracy w Poniatowej, gdzie większość hitlerowcy rozstrzelali 4 listopada 1943 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.