Oglądać można było grzyby jadalne, niejadalne oraz trujące.
A o czym musimy pamiętać podczas wizyty w lesie?
Grzyby mogą być przyczyną ciężkich zatruć, a nawet śmierci.
Znajomość grzybów jadalnych i umiejętność odróżniania ich od podobnych z wyglądu gatunków trujących jest więc niezbędna.
Między innymi dlatego w Opolu Lubelskim 19 października Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - jak co roku - zorganizowała wystawę grzybów. Szczególna uwaga zwrócona została na porównanie wizualnie do siebie podobnych grzybów jadalnych i trujących.
To, że nie zbieramy grzybów trujących, jest dla wszystkich oczywiste. Jednak nie powinniśmy zbierać również tych, których nie znamy lub nie jesteśmy ich w 100 procentach pewni. Specjaliści podkreślają także, że grzyby rosnące w okolicach wysypisk śmieci, rowów, czy na skraju lasu jak gąbka pochłaniają metale ciężkie, które są bardzo szkodliwe dla człowieka, dlatego nie wybierajmy się w takie miejsca.
Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne są zatrucia po zjedzeniu muchomora sromotnikowego, który często mylony jest z grzybami jadalnymi - czubajką kanią i gąską zieloną.
W razie wątpliwości możemy zgłosić się z zebranymi grzybami do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu Lub. Od poniedziałku do piątku pełni dyżur wykwalifikowany klasyfikator grzybów. Usługa bezpłatna.
CO ROBIĆ W PRZYPADKU ZATRUCIA GRZYBAMI?
Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy objawy zatrucia, niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do lekarza. W oczekiwaniu na pomoc medyczną możemy próbować sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia grzybami nie wolno podawać mleka i alkoholu - przyspieszają one wnikanie toksyn do krwiobiegu.
Pamiętajmy, że badaniu i leczeniu muszą poddać się wszystkie osoby, które spożywały potrawę z grzybami, a nie tylko te, u których wystąpiły objawy zatrucia.
Najczęściej występujące objawy zatrucia grzybami trującymi to:
- silne bóle brzucha,
- wymioty,
- biegunka.
Pojawiają się one zazwyczaj w ciągu 8 - 12 godzin od zjedzenia grzyba. Potem następuje pozorna poprawa, która może potrwać kilka godzin. Po niej jednak może pojawić się żółtaczka, która jest oznaką uszkodzenia wątroby.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.