Konkurs towarzyszył konferencji pod hasłem „Naturalnie, że lokalnie”, która odbyła się kilka dni przed XI Świętem Produktu Lokalnego.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak się okazuje, wypiek chleba tradycyjnego w naszym powiecie ma się całkiem dobrze. Zainteresowanie jest ogromne. Do konkursu zgłoszone zostały 24 bochenki. Upiekły je, bazując na dawnych recepturach, Koła Gospodyń Wiejskich. Były chleby żytnie, pszenno-żytnie, pszenne, z boczkiem, z makiem, z kminkiem, ze słonecznikiem i pestkami dyni. Okrągłe, podłużne, z brytfanki i naczynia żaroodpornego.
Jak zapewniali jurorzy, wybór był trudny, walka wyrównana, a chleby przygotowane na wysokim poziomie. Dlatego też komisja starała się zwrócić uwagę na wszystkie walory pieczywa. Smak, zapach, wygląd.
Dziś już wiadomo, że najlepszy tradycyjny chleb pieczony jest w gminie Wilków przez członkinie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Dobre. Drugim miejscem nagrodzony został chleb zwykły na zakwasie, przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet „Łaziszczanki” z Łazisk, a trzecim chleb kraczewicki Koła Gospodyń Wiejskich z Kraczewic.
Przyznane zostały też dwa wyróżnienia. Dla KGW „Lipinianki” w Lipinach za chleb pszenno-żytni z dodatkiem ziaren słonecznika i dyni oraz dla KGW „Piotr i Wianki” z Piotrawina za swojski chleb.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.