reklama
reklama

Na początku nie mieli nic. Pierwszą ręczną sikawkę kupili za pieniądze zebrane od mieszkańców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: OSP Kraczewice

Na początku nie mieli nic. Pierwszą ręczną sikawkę kupili za pieniądze zebrane od mieszkańców - Zdjęcie główne

Pierwsza remiza strażaków z Kraczewic | foto OSP Kraczewice

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskie KRACZEWICE: W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kraczewicach świętuje jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze momenty z historii jednostki zapisane na kartach kroniki i ludzi, którzy ją tworzyli
reklama

Jednostka powstała w kwietniu 1921 r. po zjeździe delegatów, na którym niektórzy mieszkańcy Kraczewic zaczęli myśleć o zorganizowaniu straży. Wieś składała się wtedy z krytych strzechą drewnianych budynków, które stwarzały duże zagrożenie pożarowe.  

Pierwszym prezesem OSP był Henryk Gerlicz, naczelnikiem – Henryk Winiarski, a skarbnikiem – Feliks Pajdowski. Na początku swojej działalności strażacy nie dysponowali żadnym sprzętem gaśniczym, a pierwszą ręczną sikawkę i beczkowóz kupili za fundusze zebrane od mieszkańców wsi. Do 1925 roku nie mieli też strażnicy. Wybudowali ją z gromadzonych przez siebie materiałów. Początkowo sprzęt musieli przechowywać u pierwszego gospodarza jednostki, Tomasza Kwiatkowskiego.

Remiza OSP stała się kulturalnym ośrodkiem  wsi. W 1930 r. powstała tam 24-osobowa orkiestra dęta, a w 1938 r. – żeńska drużyna pożarnicza, którą rozwiązano w czasach okupacji, a następnie w 1977 r. wznowiono jej działalność.

Czas drugiej wojny światowej (do 1949 r.) znacznie ograniczył aktywność OSP, ale mimo niebezpieczeństw druhowie nie przestali pracować. W 1942 r. za produkty żywnościowe kupili w Puławach motopompę M-600.

Po wyzwoleniu ponownie wzięli się do pracy, kupili kolejną motopompę (M-800) i wóz konny.  W związku z tym, że strażnica po wojnie była w złym stanie, w 1952 r. z cegieł z komina po byłej gorzelni rozpoczęli budowę nowej. Prace trwały cztery lata, a budynek pomieścił też bibliotekę oraz świetlicę, w której działał nawet zespół teatralny.

W roku 1960 nastąpiła zmiana zarządu jednostki. Nowe władze dążyły do rozbudowy remizy i pozyskania wozu pożarniczego. Rozbudowa rozpoczęła się w 1963 r. – do istniejącego budynku dobudowano skrzydła. Tym razem prace trwały pięć lat, a ich ciężar spoczywał tylko na strażakach. Dzięki uporowi i działaniom ówczesnego zarządu cel został osiągnięty - od 1967 roku druhowie mogli korzystać z nowego samochodu pożarniczego – STAR 25. Kolejny wóz (8-letniego STAR-a 244) dostali dopiero w 1993 roku. Po dziecięciu latach, w roku 1981, z okazji 60-lecia sztandar OSP został odznaczony złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa.

15 maja 1995 r. OSP w Kraczewicach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Dzięki zaangażowaniu strażaków i instytucji działających na terenie gminy remiza w Kraczewicach była modernizowana i remontowana. Jednak druhowie myśleli także o doskonaleniu własnych umiejętności – uczestniczyli w wielu szkoleniach, brali udział w zawodach sportowo-pożarniczych i zajmowali na nich czołowe miejsca.

Strażacy pomagali w gaszeniu dużych pożarów, uczestniczyli w akcjach przeciwpowodziowych na terenie naszego powiatu. Biorą również czynny udział w świętach kościelnych i państwowych, a nawet challengeach.

Od 2020 r. strażacy pomagają także w walce z pandemią koronawirusa.

O świętowaniu 100-lecia jednostki OSP z Kraczewic czytaj TUTAJ.

Więcej zdjęć znajdziesz we Wspólnocie Opolskiej nr 31 (334)

Inne informacje z powiatu sprawdzisz TUTAJ.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama