Reklama

Reklama

Ma być widniej i taniej nawet o pół miliona rocznie

Opublikowano: ndz, 12 wrz 2021 08:37
Autor: | Zdjęcie: ac

Ma być widniej i taniej nawet o pół miliona rocznie - Zdjęcie główne

Nowe oświetlenie pojawiło się również na rewitalizowanym skwerze miejskim w Opolu Lubelskim. Ale to w ramach projektu rewitalizacyjnego. Zamontowano już 20 lamp o wysokości ośmiu metrów i jedenaście lamp o wysokości sześciu metrów. Jak informuje Urząd Miejski, na montaż czeka jeszcze pięć lamp. Staną one na odcinku od kościoła do banku spółdzielczego. Koszt jednej lampy, w zależności od wysokości, wynosi odpowiednio - 7440 zł i 8280 zł netto | foto ac

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie OPOLE LUBELSKIE: Wymiana starych opraw oświetleniowych ma pozwolić na zmniejszenie zużycie energii o około 70 procent. A to z kolei przełożyć się na oszczędności i nowe inwestycje.

Reklama

Gmina Opole Lubelskie rozpoczęła zakrojoną na wielką skalę modernizację oświetlenia ulicznego. Inwestycja obejmuje wszystkie wioski i miasto.

Władze przyznają, że to jedna z największych i najważniejszych inwestycji z punktu widzenia mieszkańców i samorządu, na której skorzysta również środowisko. W jej ramach zaplanowana jest wymiana prawie dwóch i pół tysiąca starych opraw oświetleniowych sodowych na nowe, ledowe. Dzięki temu ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszy się i to znacznie zużycie energii. Z wyliczeń fachowców wynika, że o około 70 procent.

- To z kolei przełoży się na oszczędności dla gminy na poziomie ok. 500 tys. zł rocznie. Te pieniądze będziemy mogli spożytkować na inne inwestycje czy inne zadania gminy - podkreśla Sławomir Plis, burmistrz Opola Lubelskiego.

To dużo, biorąc pod uwagę, ile do tej pory szło z budżetu gminy Opole Lubelskie pieniędzy na oświetlenie.

- W 2020 roku koszt energii elektrycznej i dystrybucji wynosił ok. 640 tys. zł. Dodatkowe 210 tys. zł wydaliśmy na konserwację oświetlenia – podaje.

Na modernizacji oświetlenia skorzystać mają również mieszkańcy. W ich przypadku poprawić ma się bezpieczeństwo i komfort życia.

Urzędnicy podkreślają, że technologia  LED to obecnie najlepsza i najbardziej oszczędna forma instalacji oświetlenia ulicznego. Pozwala na zapewnienie odpowiedniej ilości światła na ulicach i chodnikach i zdalnie zmieniać natężenie światła, w zależności od pory dnia czy nocy.

- To niezwykle cenna funkcja generująca z jednej strony oszczędność energii, a z drugiej możliwość doświetlania ulic w późnych godzinach nocnych.  Dzięki niej wiele miejscowości na terenach wiejskich, które dotąd były oświetlone tylko przez krótki czas w ciągu nocy, teraz będziemy mogli oświetlać przez całą noc, oświetleniem o nieco mniejszym natężeniu – podkreśla Krzysztof Ryczek z Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim.

Pierwsze prace już ruszyły. Wykonawca, warszawska spółka Pollight, aktualnie opracowuje dokumentacje techniczne dla każdego obwodu oświetleniowego.

- Łącznie wykonanych zostanie 136 dokumentacji, które muszą być także uzgodnione z PGE Dystrybucja oraz Zarządem Dróg Wojewódzkich.  W związku z tym szacujemy, że wymiana lamp rozpocznie się w październiku – zapowiada Ryczek.

Z kolei harmonogram wymiany lamp będzie uzależniony od postępów prac uzgodnieniowych Modernizacja oświetlenia ulicznego powinna zakończyć się do końca br. Pochłonie 3,8 mln zł.

 Najciekawsze informacje z powiatu znajdziesz w najnowszym numerze Wspólnoty Opolskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy