Reklama

Reklama

Kluczkowice: Wystawa o losach ułana Leona Legiejko otwarta (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Wystawę oglądać można do końca roku - w godzinach otwarcia Muzeum.

Reklama

Otwarcie ustawy odbyło się w piątek, 18 listopada. Nosi ona tytuł: „Ułana Legiejki przygody z mundurem”, a zorganizowana została z udziałem Prywatnego Muzeum Historycznego Znaki Czasu z Lublina i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim.

W spotkaniu otwierającym wystawę uczestniczyli studenci Uniwersytetu III wieku z Opola Lubelskiego, przedstawiciele Starostwa w Opolu Lubelskim i goście zaproszeni przez organizatora - Grzegorza Szatala.

Leon Legiejko urodził się 1 października 1896 roku w Polance na Wileńszczyźnie. Po ukończeniu gimnazjum trafił do armii carskiej, a następnie do szkoły oficerskiej w Teławiu na Kaukazie. W 1917 r., po wybuchu rewolucji, dostał się do polskiego oddziału Korpusu Wschodniego w Tyflisie (Tbilisi). Gdy oddziały zostały rozwiązane, dostał się na teren dawnego Królestwa. W lutym 1919 r. zgłosił się na ochotnika do wojska w Lublinie, został przydzielony do Szwadronu Radomskiego, walczył w obronie Lwowa przed Ukraińcami.


Szwadron włączony został do 11. Pułku Ułanów, który jako pierwszy wkroczył do wyzwolonego Wilna, za co mieszkańcy ufundowali Pułkowi sztandar.


Leon Legiejko w maju 1922 r. został zwolniony z wojska, po czym osiadł w Starachowicach i założył tam gniazdo Sokoła (działał w nim do 1939 r.). Pracował jako nauczyciel, był działaczem sportowym i społecznym. Zmarł w roku 1991. 

W skład ekspozycji składa się 10 plansz informacyjno - fotograficznych oraz zdjęć, dokumentów, odznaczeń oraz dziennika pisanego przez Legiejkę na wojnie w latach 1917 - 1921.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy