14 listopada w lesie na pograniczu Głodna i Niedźwiady Małej (gm. Łaziska) odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający żydowskie ofiary zagłady. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.
Pomnik stanie w miejscu, gdzie wymordowanych zostało w bestialski sposób kilkudziesięciu Żydów i Żydówek, obywateli polskich, którzy uciekli z getta w Opolu Lubelskim. Ukrywali się kilku różnych kryjówkach w lasach wokół Głodna i Niedźwiady Małej. Były to ziemianki. Jedna z nich znana była jako Jurkowe Pole. W przetrwaniu pomagała im okoliczna ludność, m.in. leśniczy, który dostarczał im żywność. Ktoś doniósł jednak Niemcom o miejscu kryjówki. Oddziały gestapo dokonały egzekucji. Nikt nie przeżył.
Pomnik to wspólna inicjatywa Fundacji Zapomnienie i gminy Łaziska.
- Na dzień dzisiejszy o tym tragicznym wydarzeniu stanowi macewa drewniana. Stanąć ma pomnik, kamień pamiątkowy, którego fundatorem jest Fundacja. Gmina nie uczestniczy w tym finansowo – mówi Karol Grzęda, wójt gminy Łaziska.
Dzień wcześniej, 13 listopada, o godz. 15.30 w Gminnej Bibliotece i Domu Kultury w Łaziskach wyświetlony zostanie film dokumentalny „Ukos Światła” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego. Dyrektor biblioteki Maciej Janoszczyk zaprasza wszystkich mieszkańców na projekcję, a po niej na poczęstunek i spotkanie z zespołem Fundacji Zapomnienie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.