Podczas Zagłady w lasach w Głodnie i Niedźwiadzie małej (gmina Łaziska, powiat opolski) powstało co najmniej kilka kryjówek, w których Żydzi z pobliskich miasteczek, ale również ci z daleka, próbowali znaleźć kryjówkę. W kryjówce w lesie w Głodnie ukrywali się prawdopodobnie uciekinierzy z getta w Opolu Lubelskim.
Dziś Fundacja Zapomniane razem z władzami gminy Łaziska oraz Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Łaziskach zorganizowała uroczystość, podczas której ta lokalizacja w lesie oficjalnie stała się miejscem pamięci.
- Dziękujemy naszym partnerom lokalnym oraz naszym przyjaciołom z Fundacji Formy Wspólne, bez których dzisiejsze wydarzenie nie byłoby możliwe - przekazuje Fundacja Zapomniane.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Fundacji, duchowieństwa, władz gminnych i powiatowych, licznie zgromadzona młodzież ze szkół podstawowych z terenu gminy Łaziska, a także sami mieszkańcy.
Projekt dofinansowany został ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, a sama uroczystość upamiętniająca - ze środków Unii Europejskiej z projektu "ReActMem: Rescue Memory - Activism, Arts and Public Remembrance".
- Nasza Fundacja w tym roku obchodzi 10-lecie, a pierwszy raz przyjechaliśmy tu ponad 10 lat temu, bo otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkańca Opola Lubelskiego, pana Piotra, któremu w tym miejscu chciałabym jeszcze raz podziękować za wszystkie nasze kilometry przejechane, wszystkie miejsca odwiedzone, to on nas doprowadził do świadków, do mieszkańców, którzy znali tę historię, którzy wskazali nam to miejsce - mówi Agnieszka Nieradko z Fudnacji Zapomniane.
Ukrywający się Żydzi zamordowani zostali przez Niemców wiosną 1943 roku, była to m.in. starsza kobieta ze swoją córką. Wydarzenia te pamiętał nieżyjący już pan Stefan, który został wyznaczony do kopania w lesie mogiły, do której Niemcy następnie wrzucili ciała zamordowanych Żydów.
Jeżeli jest ktoś, kto ma informacje dotyczące innych kryjówek w lasach w okolicy Głodna i Niedźwiady Małej i chce podzielić się nimi z Fundacją, proszony jest o kontakt (FB: Fundacja Zapomniane).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.