Jest to wydarzenie o randze europejskiej od 2010 roku organizowane pod opieką francuskiego Institut national de recherches archéologiques préventives. W Polsce natomiast Europejskie Dni Archeologii koordynuje i popularyzuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
- Misja Archeologiczna w Chodliku Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz Towarzystwa Starożytniczego od przeszło dekady prowadzi zaawansowane badania naukowe regionu, prace dokumentacyjne oraz działania na rzecz popularyzacji lokalnego dziedzictwa kulturowego - mówi Łukasz Miechowicz, społeczny opiekun zabytków powiatu opolskiego.
Na wystawie będzie można zobaczyć zabytki archeologiczne pochodzące z ostatnich badań archeologicznych w dolinie Chodelki, m.in. liczne militaria, numizmaty, elementy stroju. Niektóre o niezwykłym, a nawet elitarnym charakterze, stanowiące importy ze świata koczowników, Wielkich Moraw, Państwa Franków.
- Zaprezentujemy również ostatnie odkrycia w postaci części kolekcji starożytności rodziny Kleniewskich z Kluczkowic (powiat opolski). Otwarcie wystawy planowane jest na 15 czerwca o godz. 11 i rozpocznie je krótkie wprowadzenie w postaci prezentacji. Na jesień br. planowane jest wydanie katalogu wystawy w formie drukowanej - dodaje Miechowicz.
Przegląd Filmów Archeologicznych w Chodliku to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. W Europie też nie ma zbyt wiele podobnych imprez, więc co roku przybywają na nią widzowie z całego kraju. W tym roku prezentowane będą filmy polskie i skandynawskie.
Program:
· 14/15 czerwca (od godz. 20), baza archeologiczna Chodlik 79, III Przegląd Filmów Archeologicznych w Chodliku, pokazy produkcji amatorskich i profesjonalnych z Polski i Europy
· 15 czerwca (godz. 11-17), baza archeologiczna Chodlik 79, wystawa zabytków z badań Misji Archeologicznej w Chodliku oraz mobilnej wystawy archeologicznej Muzeum Narodowego w Lublinie
· 15/16 czerwca (od godz. 20), przystań nad Chodelką, grodzisko w Chodliku, Wianki nad Chodelką, III Przegląd Filmów Archeologicznych w Chodliku, pokaz dwóch wybranych pozycji, ogniska, plecenie i puszczanie wianków, poczęstunek, nocna wyprawa i zwiedzanie rozświetlonego grodziska w Chodliku.
Organizator: Towarzystwo Starożytnicze w Chodliku, Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Współorganizator: Gmina Karczmiska, Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Karczmiskach, Muzeum Narodowe w Lublinie, Opolskie Stowarzyszenie Eksploratorów Topór
Miejsce: Chodlik 79, baza archeologiczna, Chodlik – przystań nad Chodelką, Chodlik – grodzisko
Termin: piątek, 14 czerwca - od godz. 20; sobota, 15 czerwca - od godz. 11
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.