Najczęstsze i zarazem najbardziej niebezpieczne dla ludzi są zatrucia spowodowane zjedzeniem muchomora sromotnikowego. Bywa on mylony z grzybami jadalnymi - czubajką kanią i gąską zieloną.
Państwowy Inspektor Sanitarny w Opolu Lubelskim przypomina, że w razie jakiejkolwiek wątpliwości możemy zgłosić się z naszymi grzybami do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu Lub. W sanepidzie od poniedziałku do piątku wyznaczony został dyżur wykwalifikowanego klasyfikatora grzybów, który nam chętnie pomoże. Jest to usługa bezpłatna, warto ryzykować zdrowia, a nawet życia - lepiej sprawdzić okazy, co do których nie mamy 100-procentowej pewności! Klasyfikator podpowie nam, czy dany grzyb jest jadalny, niejadalny, czy może trujący.
Najczęściej występujące objawy zatrucia grzybami trującymi to:
- silne bóle brzucha,
- wymioty,
- biegunka.
Pojawiają się one zazwyczaj w ciągu 8 - 12 godzin od zjedzenia grzyba. Potem następuje pozorna poprawa, która może potrwać kilka godzin. Po niej jednak może pojawić się żółtaczka, która jest oznaką uszkodzenia wątroby.
CO ROBIĆ W PRZYPADKU ZATRUCIA GRZYBAMI?
Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy objawy zatrucia, niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do lekarza. W oczekiwaniu na pomoc medyczną możemy próbować sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia grzybami nie wolno podawać mleka i alkoholu - przyspieszają one wnikanie toksyn do krwiobiegu.
Pamiętajmy, że badaniu i leczeniu muszą poddać się wszystkie osoby, które spożywały potrawę z grzybami, a nie tylko te, u których wystąpiły objawy zatrucia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.