Co ważne, chociaż dofinansowanie obowiązuje od 1 kwietnia 2022 r., przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. Warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja! Można to zrobić tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem: portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz bankowości elektronicznej. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Chcesz złożyć wniosek? Sprawdź, czy twoje dziecko spełnia warunki
Jak informuje strona rządowa, dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie – ale nie więcej, niż rodzic płaci za opiekę, z uwzględnieniem dotacji z budżetu gminy, środków unijnych i przyznanych przez podmiot prowadzący zniżek (bez wyżywienia). Jeżeli ta opłata wynosi mniej, to dofinansowanie również będzie odpowiednio niższe. Jeżeli więcej – wówczas wyniesie całą wspomnianą kwotę. Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg tłumaczy, że wnioski mogą składać rodzice tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego – czyli np. pierwszych i jedynych w rodzinie, a także młodszych lub starszych, niż przewiduje to kryterium wieku (o tym piszemy poniżej).
Zależy nam na tym, by rodzice mniej płacili za opiekę nad swoimi pociechami, by ta opieka była w zasięgu ich kieszeni.
Czym dokładnie jest wspomniany rodzinny kapitał opiekuńczy? Otóż przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, o ile spełni ono kryterium wieku – od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. To 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub tysiąc złotych miesięcznie przez rok – w sumie nawet 12 tys. zł. Pieniądze wypłacane są rodzicom i oni sami decydują, na co je przeznaczyć.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.