Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Mieszkańcy regionu rzadziej byli na zwolnieniach lekarskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Województwo lubelskie: Mieszkańcy regionu rzadziej byli na zwolnieniach lekarskich - Zdjęcie główne

Siedziba ZUS w Lublinie | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Z danych ZUS wynika, że mieszkańcy regionu rzadziej korzystali ze zwolnień lekarskich niż w 2020 roku. Było również mniej zaświadczeń wystawianych z powodu COVID-19.

Reklama

Zakłada Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z rejestru zwolnień lekarskich wynika, iż w ubiegłym roku mieszkańcy województwa lubelskiego chorowali w sumie przez 13,2 mln dni. Dostali ponad 997 tys. zwolnień lekarskich z powodu choroby własnej - o 26 tys. mniej niż w 2020 roku.

- Znacząco spadła liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu Covid-19. W ubiegłym roku w województwie lubelskim było to 21,3 tys. zwolnień, a rok wcześniej – 31 tys. To jednak wcale nie znaczy, że rzadziej chorowaliśmy na Covid-19. Rejestr zwolnień lekarskich nie zawiera danych o izolacji nakładanej przez sanepid, a izolacja nie wymaga wystawienia lekarskiego - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie lubelskim.

- Dominującą przyczyną absencji chorobowej były schorzenia związane z ciążą, porodem i połogiem. Odpowiadały one za ok. 17 proc. absencji. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy dotyczyło chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia - wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Najwięcej dni nieobecności odnotowano w przypadku kobiet w wieku 30-39 lat. Przyczyną były głównie schorzenia związane z ciążą. Natomiasy w przypadku mężczyzn absencja chorobowa w podziale na wiek była bardziej równomierna. Podobną liczbę dni chorowali dwudziestolatkowie, trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie. Mężczyznom najczęściej dokuczały zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych oraz bóle grzbietu.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy