Na terenie Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie dokonano odkrycia. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że przy gmachu byłego Wydziału Teologicznego Towarzystwa Jezusowego „Bobolanum” w Lublinie znaleziono obrobione bloki kamienne. Według pierwszych informacji, powtórzonych za pracownikami szpitala w okresie powojennym, miały one pochodzić z rozebranego, lubelskiego pomnika Nieznanego Żołnierza. Pomnik był wzniesiony w okresie międzywojennym na Placu Litewskim.
W środę (14 września) rozpoczęła się akcja rozkładania składowiska kamieni.
- Pomimo ciężkiego sprzętu – zadanie nie było łatwe, gdyż waga poszczególnych bloków jest ogromna. Blok, po bloku był podnoszony z pryzmy za pomocą pasów podwieszonych do łyżki koparki. Po podniesieniu, wiszące w górze bloki były oglądane od spodu pod katem ewentualnych obecności napisów (prasa międzywojenna informowała, że na płycie był napis Nieznanemu Żołnierzowi 1914 - 1920 i godło Polski) następnie były odkładane na inne miejsce, oczyszczane wstępnie z zalegającej ziemi, aby dokonać oględzin powierzchni - poinformował w poniedziałek (19 września) na profilu Facebook, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Na kamieniach nie było napisów lub znaków. Pojawiły się za to nowe pomysły, skąd mogą pochodzić kamienne bloki.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: kolejne odkrycie na budowie przy ul. Spokojnej. To pozostałości wojennego schronu
- Może z cmentarza wojennego z I wojny światowej przy ul. Nowy Świat? Na tym cmentarzu obok kaplicy stał pomnik. Cmentarz został zniszczony po wojnie, obecnie jest uporządkowany, ale nie przypomina dawnej nekropoli; Może z Kopca Legionów zniszczonego w latach 50. XX w.? A może są to elementy niezrealizowanego pomnika Marszałka Piłsudskiego? - dodaje LWKZ.
Wyjaśnianie zagadki trwa dalej. Lubelski Wojewódzki Konferwator Zabytków oczekuje na sugestie, fotografie i inne tropy.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.