Reklama

Reklama

Kraj: Związkowcy z ZUS będą strajkować. Chcą m.in. wyraźnych podwyżek i dymisji szefowej instytucji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Kraj: Związkowcy z ZUS będą strajkować. Chcą m.in. wyraźnych podwyżek i dymisji szefowej instytucji - Zdjęcie główne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Zana w Lublinie | foto Screen - Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Jeden ze związków zawodowych działających w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział strajk generalny w ZUS. Związkowcy domagają się podwyżek, dymisji prezes instytucji przywrócenia zwolnionej szefowej związku. Napisali też list do premiera.

Reklama

Związkowcy mają dość

Zarząd Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych we wtorek (31 maja) w mediach społecznościowych ogłosił strajk generalny. Jego początek zaplanowano go na 27 czerwca. Akcja ma być beterminowa i objąć cały kraj.

- 27 czerwca rozpoczynamy strajk generalny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych! Mamy dość niskich płac, pogardy wobec pracowników , represjonowania niezależnych od władzy związków zawodowych! - czytamy na profilu Facebook Związkowej Alternatywy.

Związkowcy chcą podwyżek wynagrodzeń znacznie przekraczających poziom inflacji. Domagają się również przywrócenia zwolnionej Ilony Garczyńskiej - szefowej Związkowej Alternatywy oraz dymisji Gertrudy Uścińskiej - prezes ZUS.

Rzecznik ZUS o strajku

Z kolei rzecznik ZUS zapewnia, że wypłata świadczeń nie jest zagrożona i dodał, że przedstawiciele Związkowej Alternatywy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat ZUS.

- "Alternatywa to jeden z najmniejszych związków zawodowych w ZUS. Skupia bowiem niewiele ponad 160 członków. Dla porównania w ZUS pracuje ponad 40 tys. pracowników. Przyjęcie dziś tezy tegoż związku to tak, jakby na podstawie informacji jednego dziennikarza powiedzieć, że redakcja kończy swoją działalność" - oświadczył cytowany przez radio RMF.FM Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. - Jak podkreślił, "tworzenie przez tę jedną organizację związkową fałszywego stanu zagrożenia, wywoływanie negatywnych emocji, próby manipulowania opinią publiczną jest nie do zaakceptowania". "Związek kolejny raz straszy obywateli i rozpowszechnia nieprawdziwe informacje".

Natomiast jeśli chodzi o szefową ZA zaznaczył, że wielokrotnie naruszyła podstawowe obowiązki pracownicze. - Wielokrotnie mijała się z prawdą i rozpowszechniała nieprawdziwe informacje. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za niedopuszczalne jej wypowiedzi jako pracownika ZUS, szkalujące dobre imię Zakładu, jego kierownictwa, związków zawodowych i pozostałych pracowników - cytuje rzecznika, RMF.FM.

Napisali do premiera

Natomiast jeszcze w poniedziałek (30 maja) Związkowcy poinformowali, że napisali list do premiera Mateusza Morawiecka z prośbą o interwencję.

- Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, zaś nieodpowiedzialne działania prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej doprowadziły na skraj katastrofy - czytamy w liście, którego autorzy podkreślają, że ZUS obsługuje ważne świadczenia społeczne, w tym renty czy emerytury, więc pracownicy mają bardzo odpowiedzialną pracę.

Dalej napisali, że warunki pracy urzędników ZUS są coraz gorsze. Ich zdaniem realne wynagrodzenia w ZUS szybko zmniejszają się, zakres obowiązków jest coraz większy, rośnie liczba nadgodzin, sprzęt jest przestarzały i niewygodny w obsłudze, zasady awansów i premii są arbitralne, a warunki BHP pozostawiają wiele do życzenia. Zaś sposób zarządzania instytucją nazywają skandalicznym.

- Preses Uścińska zniszczyła dialog społeczny na terenie instytucji, a rozmowy o ile mają miejsce są pozorowane i nic z nich nie wynika. Na dodatek od kilku miesięcy trwają szykany i represje wobec niezależnych związków zawodowych (...). Wreszcie kilka dni temu prezes ZUS zwolniła w trybie dyscyplinarnym naszą liderkę w ZUS Ilonę Garczyńską. Uczyniła tak, choć Garczyńska, jako przewodnicząca związku, ma ustawową ochronę. Na dodatek przyczyną w uzasadnieniu zwolnienia Garczyńskiej była krytyka antypracowniczych działań pracodawcy oraz zachęcanie pracowników do akcji protestacyjnych. Innymi słowy nasza liderka została zwolniona za działania na rzecz pracowników.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy