Reklama

Reklama

Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców na Lubelszczyźnie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców na Lubelszczyźnie - Zdjęcie główne

Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców na Lubelszczyźnie | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W województwie lubelskim przybyło ubezpieczonych pracowników, którzy przyjechali do pracy w Polsce. Najwięcej takich osób pochodzi z Ukrainy i Białorusi.

Reklama

W województwie lubelskim składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS opłacało na koniec czerwca ponad 29,5 tys. cudzoziemców. W ciągu pół roku ich liczba wzrosła o ponad 11 procent (o 2,9 tys. osób). Największa grupa wśród nich to obywatele Ukrainy. Na Lubelszczyźnie to ok. 18,4 tys. osób, czyli o 1,8 tys. więcej niż na koniec 2021 roku.

- Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie nie zauważyliśmy, aby masowo wyrejestrowywano z ubezpieczeń obywateli tego kraju. Potwierdzają to także obecne i historyczne dane. W ostatnich miesiącach stale obserwowaliśmy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, także Ukraińców - wskazuje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Z kolei na drugim miejscu pod względem liczebności w rejestrach ZUS są Białorusini, którzy w Lubelskiem stanowią 7,9 tys. osób. Ubezpieczonych z pozostałych narodowości jest mniej.

- Większość ubezpieczonych w Lubelskiem cudzoziemców, bo aż 61 procent, to osoby zatrudnione na umowy o pracę. Pozostali korzystają przede wszystkim z umów cywilnoprawnych lub są przedsiębiorcami. Wśród obcokrajowców zgłoszonych do ZUS w regionie jest niecały tysiąc osób, które prowadzą własne działalności gospodarcze - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Do Polski, aby pracować przyjeżdżają przede wszystkim osoby w wieku od 25 do 49 lat. Najwięcej takich osób ma od 30 do 39 lat. Wśród ubezpieczonych cudzoziemców dominują mężczyźni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy