Reklama

Reklama

ZUS wypłaci czternastki emerytom i rencistom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

ZUS wypłaci czternastki emerytom i rencistom - Zdjęcie główne

ZUS wypłaci czternastki emerytom i rencistom | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod koniec wakacji ruszą wypłaty tzw. czternastek dla emerytów i rencistów.

Reklama

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ruszy wypłata tzw. czternastek dla emerytów i rencistów. Wypłaty zaczną się pod koniec sierpnia.

- Czternasta emerytura, czyli kolejne w tym roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln klientów ZUS - mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

ZUS przekaże czternastki osobom, które mają prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń na 24 sierpnia. Środki będą wolne od podatku, a dla większości osób świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł.

Z kolei pełna czternastka przysługuje osobom, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. - Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł - dodaje prof. Uścińska.

Instytucja wypłaci czternastki razem z bieżącymi emeryturami i rentami. Wypłaty dostaną jako pierwsze osoby, których termin płatności podstawowego świadczenia przypada na 25 sierpnia. Do kolejnych świadczeniobiorców trafią do 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

- W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby, które pobierają świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. - Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

W tym roku czternastki pochłoną około 11,4 mld zł, z czego 9,5 mld zł trafi do świadczeniobiorców ZUS.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy