Reklama

Reklama

Powiat opolski: Strumień rządowych pieniędzy popłynął znowu do powiatu

Opublikowano:
Autor:

Powiat opolski: Strumień rządowych pieniędzy popłynął znowu do powiatu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat przebuduje drogę ze Szczekarkowa do Kosiorowa, kupi też nowy sprzęt do szpitala. Gmina Poniatowa wymieni oświetlenie, a Wilków, choć pieniądze dostał, to oczyszczalni ścieków nie wybuduje.

Reklama

Zostały ogłoszone wyniki naboru wniosków do drugiej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. O kasę starały się wszystkie nasze samorządy. Ostatecznie pieniądze dostały tylko trzy.

Najwięcej otrzyma powiat opolski. To prawie pięć milionów złotych. Na pieniądze załapały się dwa z trzech złożonych wniosków – zakup sprzętu medycznego za trzy miliony złotych dla szpitala oraz przebudowa drogi relacji Szczekarków – Kosiorów – Trzciniec z dofinansowaniem sięgającym 1,8 mln zł. Trzeci wniosek, który nie dostał wsparcia, dotyczył modernizacji kolejki wąskotorowej i zakup drezyn rowerowych.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w szpitalu pojawią się: nowy cyfrowy aparat RTG typu ramię "C", cyfrowy mobilny aparat RTG, laparoskop z torem wizyjnym, aparat USG z opcjami kardiologicznymi, cztery respiratory i dziesięć kompletów łóżek do intensywnej opieki medycznej z szafkami.

Powiat przebuduje w tym roku też trzykilometrowy odcinek drogi relacji Szczekarków – Kosiorów – Trzciniec. Inwestycja zakłada poszerzenie jezdni i przebudowę nawierzchni na całym odcinku, wykonanie utwardzonych poboczy, chodnika, przejścia dla pieszych i oznakowania.

- Ta droga od początku kadencji była podnoszona, że jest strategiczna dla mieszkańców ze względu na zagrożenie powodziowe. Natomiast doposażenie szpitala będzie wpływało na poprawę bezpieczeństwa i podniesienie jakości  usług świadczonych przez Powiatowe Centrum Zdrowia – cieszy się Dariusz Piotrowski, starosta opolski z otrzymanej rządowej pomocy.

Poniatowa do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych złożyła trzy wnioski. Pieniądze otrzymała tylko na jeden. Jest to pół miliona złotych na modernizację oświetlenia ulicznego w gminie. Wnioskowała o trzy miliony.

- Fajnie byłoby dostać więcej, ale dobre i to, co otrzymaliśmy. To dofinansowanie ułatwi nam wykonanie zadania, na które mamy zapewnione już finansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Weźmiemy mniejszą pożyczkę – mówi Paweł Karczmarczyk, burmistrz Poniatowej.

W ramach modernizacji oświetlenia ulicznego wymienione zostanie 1100 sztuk istniejących, rtęciowych i sodowych, opraw oświetleniowych na energooszczędne oprawy z diodami LED. Kolejnych 367 nowych opraw będzie dowieszonych i dobudowanych zostanie 200 nowych punktów oświetleniowych.

Wilków walczył o 10 mln zł na budowę oczyszczalni ścieków. Dostał niewiele.  Z inwestycją nie ruszy.

- 400 tys.zł, które dostaliśmy, to też duże pieniądze. Będziemy próbowali teraz przełożyć te środki na inne zadania. Jak się uda, to dobrze, jak nie, to będziemy poszukiwali jakiegoś innego rozwiązania – przyznaje Daniel Kuś, wójt gminy Wilków.

Wójt myśli o wykorzystaniu środków na zakup używanego samochodu asenizacyjnego oraz ciągnika dla gminnej spółki.

- Albo przełożenie tych środków na zupełnie inne zadanie związane na przykład z termomodernizacją szkoły w Wilkowie, na którą brakuje nam akurat 400 tys.zł. O ile na coś takiego nam pozwolą. Z takimi propozycjami zwrócimy się po świętach do Kancelarii Premiera – zapowiada.

Wójt cieszy się z dofinansowania na drogę powiatową, która znajduje się na terenie gminy Wilków i dziś już wiadomo, że zostanie przebudowana.

- Występowałem z wnioskiem o remont tej drogi dwa lata temu. Dobrze, że doczekaliśmy się pozytywnego finału i znalazły się środki na jej przebudowę. W budżecie gminy mamy zabezpieczone pieniądze na wkład własny do tej inwestycji – mówi Kuś.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy