W trakcie wczorajszego spotkania uczestnicy zapoznali się z założeniami programu: „Odblaskowa gmina”, który zakłada w kwestii korzystania z odblasków współpracę policjantów z samorządami gminnymi. Wysłuchali także o sytuacjach, kiedy w opolskim powiecie w wyniku wypadków poszkodowanymi byli piesi i rowerzyści bez odblasków, zupełnie niewidoczni w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Z wypowiedzi słuchaczy wynikało, że uznają konieczność stosowania odblasków za w pełni uzasadnioną.
Podczas spotkania policjanci objaśniali również założenia oraz zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń. Krok po kroku zgromadzeni mogli przeanalizować sposób umieszczania na mapie lokalnych zagrożeń oraz procedurę, której poddawane są zgłaszane zdarzenia. Okazało się, że wielu z nich miało już do czynienia z mapą oraz chętnie korzysta z aplikacji: „Moja komenda” dzięki czemu bez problemu kontaktują się ze swoim dzielnicowym. Z wypowiedzi uczestników spotkania wynika, że potrzebują oni kontaktu z funkcjonariuszami, od których chcieliby dowiedzieć się o zagrożeniach oraz metodach działania sprawców najczęściej popełnianych przestępstw.
Wczorajsze spotkanie zakończono wnioskiem, że podobne inicjatywy pozytywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz wzajemne relacje policjantów z członkami lokalnej społeczności.