Reklama

Reklama

Gmina Chodel: Pozyskane 13,5 mln zł od początku mojej kadencji, w porównaniu do poprzednich lat, mówi samo za siebie

Opublikowano:
Autor:

Gmina Chodel: Pozyskane 13,5 mln zł od początku mojej kadencji, w porównaniu do poprzednich lat, mówi samo za siebie - Zdjęcie główne

Przemysław Kowalski, wójt gminy Chodel

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozmowa z Przemysławem Kowalskim, wójtem gminy Chodel.

Reklama

Jak ocenia Pan miniony rok z perspektywy zarządzania gminą?

- W mojej ocenie rok ten pod względem administracyjnym niewiele różnił się od roku 2019. Nie mieliśmy większych problemów z absencją pracowników. Urząd w większości funkcjonował normalnie, jedynie bezpośrednia obsługa interesantów, z uwagi na bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców, była chwilowo ograniczona. Jednak wszystkie sprawy załatwiane były na bieżąco, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Urząd Gminy w Chodlu pracował nieprzerwanie, a dzięki temu zrealizowaliśmy wszystkie planowane inwestycje oraz pozyskaliśmy dofinansowania na kolejne lata.

 

Pańska kadencja jest już na półmetku. Zadowolony jest pan z tych dwóch lat i z tego, co udało się zrobić, aby poprawić komfort życia mieszkańców?

- Pomimo panującej pandemii minione dwa lata uważam za udane.  Pomału realizuję swoje założenia, a są one ukierunkowane w głównej mierze możliwościami pozyskania środków zewnętrznych. Myślę, że rozpoczęte inwestycje na pewno wpłyną pozytywnie na komfort życia mieszkańców. Kwota 13,5 mln zł samych uzyskanych dofinansowań od początku mojej kadencji, w porównaniu do poprzednich lat, mówi sama za siebie. Realizowane przeze mnie inwestycje są wielomilionowe i dotychczas nie miały miejsca w naszej gminie. Moje starania zostały docenione przez kapitułę konkursu na Wójta Roku 2019, gdzie znalazłem się wśród dziesiątki najlepszych wójtów w Polsce. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, a jury konkursu to najznamienitsze postacie polskiej sceny politycznej.

 

Wójtem roku Pan nie został. A które obietnice wyborcze zrealizował pan do tej pory?

- Pomimo pandemii stan realizacji moich najważniejszych obietnic inwestycyjnych oceniam na 70 procent. W miarę możliwości finansowych, a przede wszystkim pozyskiwania środków zewnętrznych, budujemy i naprawiamy drogi oraz chodniki. Po raz pierwszy od 20 lat współfinansujemy remont dróg powiatowych. Kończymy przygotowanie dokumentacji oświetlenia ulicznego w trzech miejscowościach: Antonówka, Zastawki i Przytyki. Jesteśmy w trakcie budowy boiska dla Klubu Sportowego "Sygnał" Chodel. Remont budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chodlu już został zakończony, a budynku poszkolnego w Godowie jest w trakcie realizacji. Pozyskaliśmy dwumilionowe dofinansowanie na modernizację oczyszczalni ścieków w Chodlu, jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji technicznej. Jako pierwsi w powiecie opolskim pozyskaliśmy dofinansowanie rządowe z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Pozyskaliśmy również dofinansowanie na zajęcia dodatkowe realizowane w ramach Gminnego Ośrodka Kultury dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jesteśmy w trakcie termomodernizacji trzech szkół podstawowych w Chodlu, Ratoszynie i Granicach oraz budynku Przedszkola w Ratoszynie. Pozyskaliśmy dofinansowanie budowy przedszkola i świetlicy w Granicach i jesteśmy w takcie przygotowania dokumentacji technicznej. Wymieniliśmy cieknące pokrycia dachowe na budynku OSP Osiny oraz OSP Radlin. Wykonaliśmy instalacje centralnego ogrzewania w budynkach OSP Ratoszyn oraz Granice. Zapewniliśmy wkład własny do dofinansowania zakupu samochodu pożarniczego dla OSP Osiny. Częściowo wyremontowaliśmy budynek Urzędu Gminy. Zgodnie z obietnicą utrzymaliśmy Dzienny Dom Seniora. Udało się nam także reaktywować Ośrodek Zdrowia w Ratoszynie.

 

Co zostało jeszcze do zrobienia z tego, co Pan obiecywał w kampanii wyborczej?

- Zagospodarowanie budynku poszkolnego w Osinach. Na dziś udało nam się rozwiązać 30-letnią umowę użyczenia ze Stowarzyszeniem Opieki i Wsparcia Ojca Pio z Pietrelciny. Jesteśmy po pierwszym przetargu na dzierżawę tego budynku, jednakże ze względu na jego bardzo zły stan techniczny, nikt się nie zgłosił. Podejmujemy kolejne próby pozyskania funduszy na utworzenie Dziennego Domu Pomocy Społecznej w tym budynku. Czekamy na ogłoszenie kolejnych naborów, kiedy to będziemy mogli złożyć wniosek na rewitalizację Rynku w Chodlu. Ostatni nabór wniosków na rewitalizację odbył się w 2018 r., czyli zanim objąłem urząd.

Z ubolewaniem nie wprowadziliśmy funduszu sołeckiego z uwagi na realizację najpilniejszych i w dodatku wielomilionowych inwestycji. Tym bardziej że zasady przyznawania dofinansowań funduszy sołeckich na przestrzeni lat stały się mało opłacalne.

 

W jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na finanse i realizowane przez Pański samorząd zadania, w szczególności inwestycyjne?

- Dzięki pozyskaniu dofinansowań większości inwestycji są one realizowane. Pomimo zmniejszających się wpływów do budżetu gminy, zadania, których się podjęliśmy, nie są zagrożone.

 

O ile zmniejszyły się wpływy z podatków?

- Na dziś trudno dokładnie oszacować straty w budżecie.

 

Obawia się Pan, że przyszłoroczne inwestycje mogą być zagrożone w związku z ujemnymi skutkami, jakie pandemia niesie samorządom? Czy rozważa Pan konieczność rezygnacji z niektórych inwestycji?

- Duże, rozpoczęte już inwestycje, dzięki pozyskanym dofinansowaniom nie są zagrożone. Nie przewiduję całkowitej rezygnacji z planowanych inwestycji, jeśli zajdzie taka konieczność, to jedynie przesuniemy je w czasie.

 

Czego mieszkańcy mogą spodziewać się w jeszcze w tym roku ze strony gminy?

- Z uwagi na trwającą pandemię nie będzie w tym roku zmian w wysokości podatków. Postanowiliśmy przystąpić do wszystkich zaplanowanych inwestycji zgodnie z założeniami budżetowymi na ten rok. W tym roku czeka nas wymiana starego cementowo-azbestowego wodociągu w Chodlu o długości jednego kilometra. Remont ulicy Partyzantów na długości jednego kilometra wraz z wymianą chodników. Montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej: Dzienny Dom Seniora, OSP Ratoszyn, OSP Radlin, OSP Granice, świetlice w: Zastawkach, Świdnie, Siewalce. Budowa kolejnych odcinków chodników w Radlinie i Świdnie oraz przy ul. Piaskowej i Strażackiej w Chodlu. Budowa przyłącza wodociągowego nad zalew. Budowa nowych linii oświetlenia ulicznego. Wykonanie dokumentacji projektowej na chodnik w Przytykach. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, to jeszcze w tym roku powinniśmy wyremontować dach na budynku OSP oraz drogę gminną w miejscowości Świdno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy