Reklama

Reklama

Dotyk, który pobudza organizm do naprawy

Opublikowano: 23 lutego 2021 06:30
Autor:

Dotyk, który pobudza organizm do naprawy - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Terapia Bowena stworzona została w latach 50. XX w. w Australii przez Thomasa Bowena i cieszy się coraz większą popularnością. Choć przypominać może masaż, to tak naprawdę nim nie jest. Czym zatem jest? Jak działa i w leczeniu jakich dolegliwości pomaga – o tym rozmawiamy z dyplomowanym terapeutą Andrzejem Jerwanem z Trzcińca.

Reklama

Jakie były początki Pańskiej przygody z terapią Bowena?

- Z zawodu jestem mechanikiem samochodowym. Przed laty miałem poważne problemy z kręgosłupem. Życie mnie zmusiło do tego, abym się przestawił na inny styl życia. 15 lat temu zająłem się tematem zdrowia, zaczęliśmy się inaczej odżywiać. I stało się to moją pasją i misją życiową. Problemy z kręgosłupem pomógł mi pokonać mój znajomy. Przyjechał kilka razy do mnie, wykonał kilka zabiegów i od tego momentu problem znikł. Zacząłem się interesować tym, okazało się, że to była właśnie terapia Bowena. I tak zacząłem zgłębiać jej tajniki. Mam już pewną wiedzę, którą mogę przekazać i pomóc innym – to dlaczego tego nie robić?

Metoda ta staje się coraz bardziej popularna. Na czym ona polega, skoro jest podobna do masażu, ale nim nie jest?

- Terapia Bowena jest to manualna, bezinwazyjna metoda samoleczenia. Oddziałuje ona na cały organizm. Może być ukierunkowana na konkretny problem, ale generalnie działa na cały organizm. Natomiast to organizm wybiera element, który najpierw będzie naprawiał się z pomocą terapeuty. Podstawowa zasada terapii Bowena głosi, że to ciało pacjenta decyduje, które choroby, w jakiej kolejności i w jakim tempie zwalczy. Terapeuta pracuje z powięzią, czyli błoną osłaniająca poszczególne mięśnie. Rozciąga ją, pobudza i roluje tkanki miękkie. Zabieg składa się z określonych sekwencji ruchów, pomiędzy którymi występują przerwy.

Na jakie dolegliwości ta metoda jest skuteczna?

- Generalnie metoda ta wpływa na poprawę całego organizmu. Stosując ją, nie można człowieka, powiem kolokwialnie, zepsuć, zniszczyć mu czegoś, bo nic się mu nie naciąga i nie ugniata. I co najważniejsze, te procedury są nieodwracalne. To nie jest tak, że za miesiąc nastąpi efekt jojo i z powrotem będzie boleć to, co bolało. Generalnie, jeśli proces naprawy idzie od środka, to jest on trwały. Terapia Bowena działa fantastycznie w terapii układu ruchu np. kontuzje, zwyrodnienia, skrzywienia kręgosłupa, rwa kulszowa. Eliminuje dolegliwości przy zapaleniach  stawów, cieśni nadgarstka, kolan, bioder, barków. Jest bardzo skuteczna w rehabilitacji po wylewach, w stwardnieniu rozsianym i porażeniu mózgowym. Pomaga w dolegliwościach o podłożu neurologicznym np. zawroty głowy, migreny. Daje doskonałe rezultaty w chorobach układu oddechowego, w astmie, zapaleniu oskrzeli, katarze siennym. Jest również bardzo pomocna w chorobach układu krążenia i układu pokarmowego. Wreszcie łagodzi stan niepokoju i napięcia, wyczerpujący nas stres, a także pomaga przy chronicznym zmęczeniu.

Ile czasu trwa jeden zabieg?

- Na jeden zabieg potrzeba od 30 do 40 minut. Jeśli taki zabieg wykonuję po raz pierwszy, to muszą zostać wykonane pewne procedury, które przygotują organizm do pracy. Innymi słowy, trzeba wprowadzić organizm w taki stan tymi metodami, żeby on zaczął działać, naprawiać się. A symptomy tej naprawy mogą być różne, np. lepiej jemy, lepiej śpimy, mniej nas boli.

Czy te zabiegi mogą nie przynieść pożądanych efektów?

- Terapia nie działa w trzech przypadkach. Po pierwsze, jeśli pacjent nie wierzy w skuteczność terapii. Po drugie, jeśli zabieg jest źle wykonany przez terapeutę. Robi to w pośpiechu, niedokładnie, tylko dla pieniędzy. Trzeci przypadek jest taki, że są pacjenci, którzy nie chcą być zdrowi, bo lubią, jak się nimi ktoś opiekuje.

 

Andrzej Jerwan
dyplomowany terapeuta techniki Bowena
tel.  601 666 267 możliwe dojazdy do domu pacjenta
Gabinet: Lublin

https://www.facebook.com/jerwanandrzej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE