Bilans zdrowia dziecka nie jest obowiązkowy, jest jednak zdecydowanie zalecany przez specjalistów. Badanie przeprowadza lekarz rodzinny, pediatra lub pielęgniarka. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, pierwszy bilans zdrowia dziecka to tak zwany „bilans zero” i jest przeprowadzany zaraz po urodzeniu dziecka, jeszcze w szpitalu.
Profilaktyczne badanie, które pomoże wykryć problemy zdrowotne
Lekarz tuż po urodzeniu sprawdza budowę i zachowanie noworodka. Wykonuje także badania przesiewowe pozwalające wykryć wrodzoną niedoczynność tarczycy, mukowiscydozę, fenyloketonurię, dysplazję stawów biodrowych oraz problemy ze słuchem.
Kolejne bilanse zdrowia dziecka wykonywane są w wieku:
- 1–4 tygodnia
- 2–6 miesięcy
- 9 miesięcy
- 12 miesięcy
- 2 lat
- 4 lat
- 5 lat
- 9–10 lat
- 13–14 lat
- 16–17 lat
- do ukończenia 19 roku życia.
Nie warto pomijać bilansu, ponieważ dzięki niemu udaje się wykryć wady rozwoju i choroby na wczesnym etapie, co daje szansę na skuteczne leczenie. Pozwalają one także sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i nie ma: wad wzroku, wad słuchu, wad postawy (np. skoliozy, płaskostopia), zaburzeń ciśnienia tętniczego, zaburzeń wzrostu (np. niskorosłości), problemów w rozwoju psychicznym, zaburzeń psychosomatycznych oraz niedowagi lub otyłości.
U sześciolatków pozwala określić, czy dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki. U dzieci w późniejszym wieku, czy proces dojrzewania płciowego przebiega prawidłowo. Natomiast w uczniów szkół ponadpodstawowych – czy są zdolni do dalszego kształcenia lub nauki wybranego zawodu.
Jak przygotować się do bilansu?
Na internetowej stronie pacjenta znajdujemy informację, że udając się na bilans dziecka, powinniśmy zarezerwować sobie około godziny. Nie zapomnijmy jednak wcześniej umówić z lekarzem lub pielęgniarką na badania - z marszu na bilans możemy nie wejść. Do przychodni zabierzmy ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, dokumentację medyczną, kartę z leczenia szpitalnego (jeżeli takie było), wyniki badań i inną dokumentację medyczną, a także listę z pytaniami do lekarza. Pamiętajmy, że dziecku, które nie ukończyło 16 lat, na badaniach musi towarzyszyć rodzic lub opiekun prawny. Specjaliści radzą, aby wyjaśnić mu, dlaczego idziecie do lekarza. Dziecko starsze może odbyć wizytę u lekarza samo.
CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko 500 plus. Becikowie, kosiniakowe, macierzyński, rodzinny... Na pewno odbierasz wszystko, co możesz?
Bilans wykonuje się, kiedy dziecko jest zdrowie. Wizyta u lekarza zaczyna się rozmową z rodzicem i sprawdzeniem dokumentów medycznych. Potem dziecko jest badane, mierzone i ważone. Wyniki pomiarów wzrostu i wagi dziecka są nanoszone na tzw. siatki centylowe. Są na nich zaznaczone dane statystyczne dotyczących polskich dzieci. Dzięki temu przez porównanie wyników lekarz może określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Wnioski z badania bilansowego wpisywane są do książeczki zdrowia dziecka i do jego dokumentacji medycznej. Na kolejnym bilansie lekarz porównuje, jakie zmiany nastąpiły od ostatniego badania. Bilans zdrowia dziecka to, jak podkreślają specjaliści, bardzo dobry moment na zadawanie pytań w przypadkach, kiedy coś nas niepokoi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.