Praca Opole – jakie możliwości mają kandydaci?
Rok 2023 Polska zamyka z bezrobociem na poziomie 5%. W woj. opolskim jest ono nieco wyższe (5,6%). W samym Opolu natomiast sytuacja wygląda o wiele lepiej – bezrobocie w mieście wynosi zaledwie 2,9%, a zatem jest niemal dwukrotnie niższe niż w województwie. Udział kobiet w ogólnej liczbie bezrobotnych w Opolu jest nieco wyższy – stanowią one 55% wszystkich osób zarejestrowanych. Dość wysoki jest również odsetek niepełnosprawnych poszukujących pracy (9%). Przejściowe trudności ze znalezieniem zatrudnienia mają także osoby młode, do 30 r.ż., stanowiące 22,5% wszystkich bezrobotnych. Wśród osób pow. 50 r.ż. sytuacja jest jeszcze trudniejsza – ta grupa to 36% zarejestrowanych bezrobotnych w mieście. Największy problem stanowi bezrobocie długotrwałe – osoby pozostające bez pracy dłużej niż rok stanowią aż 83,7% wszystkich opolskich bezrobotnych.
Na kogo czeka praca w Opolu od zaraz?
Opole to miasto ogromnych możliwości – zwłaszcza dla tych, którzy z głową planują swoją przyszłą karierę albo nie mają oporów przed przebranżowieniem. Pracę można znaleźć w kilkudziesięciu zawodach deficytowych. Poziom wykształcenia nie gra tutaj wielkiej roli – potrzebni są zarówno specjaliści po studiach, jak i po szkołach zawodowych. Największe deficyty kandydatów dotyczą lekarzy oraz pielęgniarek i kierowców samochodów ciężarowych. Przedstawiciele tych profesji znajdą pracę od zaraz, a na dodatek będzie ona świetnie płatna. Na zatrudnienie od ręki mogą liczyć również niewykwalifikowani robotnicy, którzy wyrażą chęć pracy na produkcji. Ponadto brakuje przedstawicieli zawodów z obszaru edukacji, IT, medycyny, budownictwa, przetwórstwa spożywczego, finansów, zarządzania, administracji i logistyki.
Czy praca w Opolu jest dobrze płatna?
Spory deficyt kandydatów w wielu branżach niekoniecznie przekłada się na szczególnie wysoką średnią zarobków. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce końcem 2023 r. wyniosło 7.194,95 zł, tymczasem w Opolu jest to 6.922,33 zł. Różnica nie jest może duża, ale jednak zastanawia, zwłaszcza w kontekście tak dotkliwych braków kadrowych. Przyczyną jest przewaga stanowisk o płacy poniżej średniej krajowej. Na takie zarobki mogą liczyć przede wszystkim pracownicy niewykwalifikowani, a także osoby dopiero rozpoczynające karierę czy studenci dorabiający na swoje wydatki – a tych jest w Opolu wielu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.