reklama

Zatrudnienie w Opolu – gdzie szukać pracy?

Opublikowano:
Autor:

Zatrudnienie w Opolu – gdzie szukać pracy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPoszukiwania pracy w Opolu są w większości przypadków szybkie i owocne. Niskie bezrobocie, spora liczba zawodów deficytowych i wiele wakatów do objęcia od zaraz sprawiają, że osoby faktycznie chcące pracować na pewno nie będą musiały długo czekać na umowę. Mniej optymistycznie przedstawia się średnia zarobków, nieco niższa od krajowej, a także spory udział osób długotrwale bezrobotnych w całej strukturze tej grupy. Gdzie szukać pracy w Opolu, aby była ona satysfakcjonująca i dobrze płatna?

Praca Opole – jakie możliwości mają kandydaci?

  Rok 2023 Polska zamyka z bezrobociem na poziomie 5%. W woj. opolskim jest ono nieco wyższe (5,6%). W samym Opolu natomiast sytuacja wygląda o wiele lepiej – bezrobocie w mieście wynosi zaledwie 2,9%, a zatem jest niemal dwukrotnie niższe niż w województwie.   Udział kobiet w ogólnej liczbie bezrobotnych w Opolu jest nieco wyższy – stanowią one 55% wszystkich osób zarejestrowanych. Dość wysoki jest również odsetek niepełnosprawnych poszukujących pracy (9%). Przejściowe trudności ze znalezieniem zatrudnienia mają także osoby młode, do 30 r.ż., stanowiące 22,5% wszystkich bezrobotnych. Wśród osób pow. 50 r.ż. sytuacja jest jeszcze trudniejsza – ta grupa to 36% zarejestrowanych bezrobotnych w mieście. Największy problem stanowi bezrobocie długotrwałe – osoby pozostające bez pracy dłużej niż rok stanowią aż 83,7% wszystkich opolskich bezrobotnych.

Na kogo czeka praca w Opolu od zaraz?

  Opole to miasto ogromnych możliwości – zwłaszcza dla tych, którzy z głową planują swoją przyszłą karierę albo nie mają oporów przed przebranżowieniem. Pracę można znaleźć w kilkudziesięciu zawodach deficytowych. Poziom wykształcenia nie gra tutaj wielkiej roli – potrzebni są zarówno specjaliści po studiach, jak i po szkołach zawodowych.   Największe deficyty kandydatów dotyczą lekarzy oraz pielęgniarek i kierowców samochodów ciężarowych. Przedstawiciele tych profesji znajdą pracę od zaraz, a na dodatek będzie ona świetnie płatna. Na zatrudnienie od ręki mogą liczyć również niewykwalifikowani robotnicy, którzy wyrażą chęć pracy na produkcji. Ponadto brakuje przedstawicieli zawodów z obszaru edukacji, IT, medycyny, budownictwa, przetwórstwa spożywczego, finansów, zarządzania, administracji i logistyki.   

Czy praca w Opolu jest dobrze płatna?

  Spory deficyt kandydatów w wielu branżach niekoniecznie przekłada się na szczególnie wysoką średnią zarobków. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce końcem 2023 r. wyniosło 7.194,95 zł, tymczasem w Opolu jest to 6.922,33 zł. Różnica nie jest może duża, ale jednak zastanawia, zwłaszcza w kontekście tak dotkliwych braków kadrowych.   Przyczyną jest przewaga stanowisk o płacy poniżej średniej krajowej. Na takie zarobki mogą liczyć przede wszystkim pracownicy niewykwalifikowani, a także osoby dopiero rozpoczynające karierę czy studenci dorabiający na swoje wydatki – a tych jest w Opolu wielu.  

Praca w Opolu – ogłoszenia od rzetelnych firm

  Poszukiwanie pracy odbywa się dziś przede wszystkim przez internet. To znacznie wygodniejsze, ale również bardziej ryzykowne niż osobiste dostarczanie CV. W sieci sporo jest oszustów, próbujących wyłudzić pieniądze lub dane osobowe pod przykrywką oferowania pracy.   Właśnie dlatego ufaj wyłącznie sprawdzonym portalom, gdzie przed publikacją ogłoszenia każdy pracodawca jest skrupulatnie weryfikowany. Takim miejscem jest GoWork.pl, gdzie dodatkowo pracownicy mogą wystawiać opinie, dzięki czemu kandydat jest chroniony przed podjęciem współpracy z firmą źle traktującą pracowników.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy