Reklama

Reklama

Opole: czy każdy przedsiębiorca musi mieć kasę fiskalną?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Opole: czy każdy przedsiębiorca musi mieć kasę fiskalną? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Przedsiębiorcy stojący przed wyborem kasy fiskalnej przede wszystkim powinni zapoznać się z aktualnie obowiązującym prawem. Może okazać się, że wcale nie muszą z niej korzystać. Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje wprawdzie, że zobowiązani do korzystania z urządzeń ewidencjonujących są wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.

Reklama

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Przedsiębiorcy stojący przed wyborem kasy fiskalnej przede wszystkim powinni zapoznać się z aktualnie obowiązującym prawem. Może okazać się, że wcale nie muszą z niej korzystać. Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje wprawdzie, że zobowiązani do korzystania z urządzeń ewidencjonujących są wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.
Warto wiedzieć, że istnieje regulujące kasy fiskalne rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Można znaleźć w nim grupy, które nie muszą z nich korzystać. Kto się w nich znajduje?
    • Przedsiębiorstwa, których obrót roczny z tego tytułu nie przekracza 20 000 zł.
    • Niektóre branże, np. usługi finansowe i ubezpieczeniowe czy czynności notarialne.
Równocześnie należy także pamiętać, że część przedsiębiorców, w tym sprzedawcy paliw czy sprzętu fotograficznego, nie może skorzystać ze zwolnienia, nawet jeśli nie osiągają wskazanych w rozporządzeniu obrotów.

Gdzie kupić kasy fiskalne?

Choć zakup kasy fiskalnej jest dla wielu przedsiębiorców po prostu kolejnym niechcianym obowiązkiem nakładanym przez organy skarbowe, warto zastanowić się, jakie możliwości może dać samo urządzenie. Tanie kasy fiskalne nie będą przy tym dużym wydatkiem: podstawowe modele kosztują mniej niż 1000 złotych.
Z drugiej strony nieco większa inwestycja może zagwarantować zdecydowanie wyższy komfort i użyteczność w prowadzeniu biznesu. Jeżeli chcesz kupić kasy fiskalne w Opolu, warto skontaktować się z przedsiębiorstwem Kotrak — więcej na temat oferowanych usług i kas przeczytasz tutaj: https://sklep.kotrak.com/kontakt-opole,28.

Od kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa?

W niektórych przypadkach posiadanie kasy fiskalnej będzie konieczne już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Nieco inaczej prezentuje się to natomiast w przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia ze względu na nieprzekroczenie wskazanego w rozporządzeniu obrotu.
W takim przypadku powinni rozpocząć korzystanie z urządzenia w ciągu dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczono próg. Zaniechanie tego obowiązku będzie wiązało się z konsekwencjami karno-skarbowymi. Pewne formalności dotyczą również wyrejestrowania kasy. Procedura wiąże się m.in. z odczytem urządzenia i złożeniem dokumentów w urzędzie skarbowym. Ile kosztuje odczyt kasy fiskalnej? To wydatek ok. 300 PLN.

Kasy fiskalne online

Obecnie ustawodawca obliguje przedsiębiorców do przechodzenia na kasy fiskalne z modułem WiFi lub kartą SIM. Dzięki temu dane są automatycznie przekazywane do systemu informatycznego. Od kiedy kasy fiskalne online będą obowiązkowe? Ostateczna data to 1 stycznia 2023 roku.
Już teraz jest to jednak niezbędne w przypadku wielu branż, w tym między innymi mechaników pojazdowych, stacji benzynowych, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, obiektów fitness, firm specjalizujących się w doradztwie prawnym czy przedsiębiorstw budowlanych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy