reklama
reklama

Ogólnopolski program refundacji in vitro przychodzi z pomocą niepłodnym parom

Opublikowano:
Autor:

Ogólnopolski program refundacji in vitro przychodzi z pomocą niepłodnym parom - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEProblemy z zajściem w ciążę dotykają coraz więcej par również w Polsce. Gdy naturalne metody starania o dziecko zawiodą, leczenie mniej zaawansowanymi metodami nie przynosi efektu, warto wówczas rozważyć in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Obecnie procedura jest jeszcze bardziej dostępna, bowiem od czerwca 2024 roku ruszyła rządowa refundacja in vitro, co stanowi ogromne wsparcie dla par borykających się z niepłodnością.
reklama

Kiedy warto rozważyć in vitro?

In vitro jest jedną z najbardziej zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu, oferującą nadzieję parom, które napotykają trudności w staraniach o dziecko. Zwykle rozważa się tę procedurę w przypadku takich problemów jak zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy endometrioza. U mężczyzn mogą to być problemy związane z jakością nasienia, takie jak zbyt mała liczba plemników, ich nieprawidłowa budowa lub niska ruchliwość. In vitro bywa także skuteczną opcją dla kobiet w bardziej zaawansowanym wieku oraz dla pacjentów zmagających się z niepłodnością idiopatyczną, czyli niewiadomego pochodzenia.

reklama

Jak przebiega in vitro?

Proces leczenia metodą in vitro rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki płodności u obu partnerów, w tym badania nasienia u mężczyzny. Po zakwalifikowaniu pary do procedury pacjentka przechodzi stymulację hormonalną, mającą na celu pobudzenie jajników, co odbywa się pod ścisłą opieką lekarską. Następnie wykonuje się punkcję jajników w celu pobrania komórek jajowych, które są zapładniane w laboratorium wcześniej pobranym nasieniem partnera, ewentualnie dawcy, jeżeli są ku temu wskazania. Zapłodnione komórki jajowe rozwijają się pod stałym nadzorem embriologów, aż w końcowym etapie dochodzi do transferu zarodka do jamy macicy.

reklama

Rządowa refundacja in vitro – nowa nadzieja dla par

Od połowy 2024 roku funkcjonuje ogólnopolski program refundacji in vitro. To wielka szansa dla osób, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na sfinansowanie zabiegu z własnych środków. Pary zainteresowane udziałem powinny zgłosić się do jednej z klinik uczestniczących w programie, aby przejść proces kwalifikacji. Taką placówką jest np. Klinika Bocian w Lublinie, która została wyłoniona w konkursie na jego realizatora. Refundacja skierowana jest do par, które spełniają określone kryteria medyczne i formalne, takie jak pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim oraz odpowiedni wiek. W przypadku korzystania z własnych komórek rozrodczych lub nasienia dawcy, kobieta powinna mieć maksymalnie 42 lata, a mężczyzna do 55 lat. Natomiast przy dawstwie oocytów lub zarodków, wiek kobiety nie może przekraczać 45 lat, a mężczyzny także 55 lat. Para musi mieć zdiagnozowaną bezwzględną niepłodność lub nieskutecznie leczoną niepłodność przez 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu oraz być ubezpieczona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo w przypadku dawstwa niezbędna jest opinia psychologa, która dotyczy gotowości pary do rodzicielstwa niegenetycznego,

reklama

Jakie procedury obejmuje refundacja in vitro?

Program składa się z czterech etapów: kwalifikacyjnego, klinicznego, biotechnologicznego i kriotransferu. Środki przyznane w ramach ogólnopolskiego programu in vitro pokrywają m.in. koszty kwalifikacji pary, punkcji jajników, pobrania plemników i ich przygotowania do zapłodnienia, zapłodnienia in vitro oraz procedur embriologicznych, a także transferu i kriotransferu zarodków oraz mrożenia niewykorzystanych zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym.

Więcej informacji na temat możliwości skorzystania z refundacji in vitro w Klinice Bocian w Lublinie, mieszczącej się przy ul. Relaksowej 26, pary mogą uzyskać kontaktując się z placówką dzwoniąc pod numer: +48 81 475 76 80. Szczegółowe informacje na temat programu, procesu kwalifikacji oraz dostępnych procedur można znaleźć na specjalnie dedykowanej stronie internetowej kliniki: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

reklama









reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo