Kiedy warto rozważyć in vitro?
In vitro jest jedną z najbardziej zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu, oferującą nadzieję parom, które napotykają trudności w staraniach o dziecko. Zwykle rozważa się tę procedurę w przypadku takich problemów jak zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy endometrioza. U mężczyzn mogą to być problemy związane z jakością nasienia, takie jak zbyt mała liczba plemników, ich nieprawidłowa budowa lub niska ruchliwość. In vitro bywa także skuteczną opcją dla kobiet w bardziej zaawansowanym wieku oraz dla pacjentów zmagających się z niepłodnością idiopatyczną, czyli niewiadomego pochodzenia.
Jak przebiega in vitro?
Proces leczenia metodą in vitro rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki płodności u obu partnerów, w tym badania nasienia u mężczyzny. Po zakwalifikowaniu pary do procedury pacjentka przechodzi stymulację hormonalną, mającą na celu pobudzenie jajników, co odbywa się pod ścisłą opieką lekarską. Następnie wykonuje się punkcję jajników w celu pobrania komórek jajowych, które są zapładniane w laboratorium wcześniej pobranym nasieniem partnera, ewentualnie dawcy, jeżeli są ku temu wskazania. Zapłodnione komórki jajowe rozwijają się pod stałym nadzorem embriologów, aż w końcowym etapie dochodzi do transferu zarodka do jamy macicy.
Rządowa refundacja in vitro – nowa nadzieja dla par
Od połowy 2024 roku funkcjonuje ogólnopolski program refundacji in vitro. To wielka szansa dla osób, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na sfinansowanie zabiegu z własnych środków. Pary zainteresowane udziałem powinny zgłosić się do jednej z klinik uczestniczących w programie, aby przejść proces kwalifikacji. Taką placówką jest np. Klinika Bocian w Lublinie, która została wyłoniona w konkursie na jego realizatora. Refundacja skierowana jest do par, które spełniają określone kryteria medyczne i formalne, takie jak pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim oraz odpowiedni wiek. W przypadku korzystania z własnych komórek rozrodczych lub nasienia dawcy, kobieta powinna mieć maksymalnie 42 lata, a mężczyzna do 55 lat. Natomiast przy dawstwie oocytów lub zarodków, wiek kobiety nie może przekraczać 45 lat, a mężczyzny także 55 lat. Para musi mieć zdiagnozowaną bezwzględną niepłodność lub nieskutecznie leczoną niepłodność przez 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu oraz być ubezpieczona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo w przypadku dawstwa niezbędna jest opinia psychologa, która dotyczy gotowości pary do rodzicielstwa niegenetycznego,
Jakie procedury obejmuje refundacja in vitro?
Program składa się z czterech etapów: kwalifikacyjnego, klinicznego, biotechnologicznego i kriotransferu. Środki przyznane w ramach ogólnopolskiego programu in vitro pokrywają m.in. koszty kwalifikacji pary, punkcji jajników, pobrania plemników i ich przygotowania do zapłodnienia, zapłodnienia in vitro oraz procedur embriologicznych, a także transferu i kriotransferu zarodków oraz mrożenia niewykorzystanych zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym.
Więcej informacji na temat możliwości skorzystania z refundacji in vitro w Klinice Bocian w Lublinie, mieszczącej się przy ul. Relaksowej 26, pary mogą uzyskać kontaktując się z placówką dzwoniąc pod numer: +48 81 475 76 80. Szczegółowe informacje na temat programu, procesu kwalifikacji oraz dostępnych procedur można znaleźć na specjalnie dedykowanej stronie internetowej kliniki: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.