reklama
reklama

Mój pierwszy raz jako freelancer - sprawdź, zanim się napracujesz na darmo!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mój pierwszy raz jako freelancer - sprawdź, zanim się napracujesz na darmo! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Odejście od tradycyjnego etatu na rzecz pracy jako freelancer to kusząca wizja dla wielu osób. Kojarzy się z niezależnością, możliwością realizowania ciekawych projektów, a także wysokimi zarobkami z dowolnego miejsca na świecie. W rzeczywistości freelancing jest prosty, jednak zrozumienie zasad związanych z tą formą zatrudnienia zajmuje nieco czasu. Jeśli chcesz sprawdzić się jako wolny strzelec, sprawdź, jak uniknąć najczęstszych błędów początkujących freelancerów.
reklama

Poznaj konkurencję

Zanim porzucisz pracę na etacie i zaczniesz pracować na własny rachunek, zapoznaj się z konkurencją w branży, w której chcesz działać. W niektórych branżach konkurencja jest na tyle duża, że trudno zdobyć pierwszych klientów, nie mając żadnego doświadczenia. Na początek warto sprawdzić, co oferują inni freelancerzy i znaleźć swoją niszę. Dzięki temu zyskasz możliwość wyróżnienia się spośród innych wykonawców, co da Ci przewagę w zdobywaniu zleceń.

Sprawdź, jakie stawki obowiązują w branży

Przed wysłaniem oferty wykonania pierwszego zlecenia zapoznaj się ze stawkami za poszczególne typy zleceń. Pracę warto wyceniać według rynkowych stawek nawet na początku działalności jako freelancer, zwłaszcza gdy masz doświadczenie zdobyte w danej branży na etacie. Jeśli wcześniej pracowałeś w agencji reklamowej np. jako grafik, nie zaniżaj stawek, dlatego że dopiero zaczynasz przygodę jako freelancer. Raport Useme “Branże freelancingu w Polsce 2022: zarobki, zlecenia i czas pracy” wykazał, że aż 42 proc. wolnych strzelców zwiększyło swoje stawki w porównaniu do roku poprzedniego (źródło: https://www.magazynrekruter.pl/stawki-freelancerow-w-ktorych-branzach-w-2022-roku-wzrosly-najbardziej/). Pamiętaj o tym i zawsze kieruj się aktualnymi stawkami, zamiast cenami sprzed lat.

Nie pracuj za darmo

Każda oferta pracy zdalnej, na którą odpowiadasz, powinna wiązać się z pewnym wynagrodzeniem za wykonaną pracę. Nie przyjmuj zleceń, w których wymaga się przygotowania bezpłatnej pracy próbnej, czy też odbycia kilkutygodniowego bezpłatnego stażu. Staże i praktyki są przeznaczone dla studentów. Freelancerzy powinni wykonywać pracę z odpowiednim wynagrodzeniem, gdyż mają już umiejętności wymagane do realizacji danego zlecenia.

Zrób research dostępnych zleceń

Freelancerzy powinni pracować nad swoją niszą, by zyskać regularne zlecenia, których nie przejmie szybko inny wolny strzelec. W celu znalezienia swojej specjalizacji zrób research dostępnych zleceń. Sprawdź, jakich umiejętności potrzebują zleceniodawcy i na które zlecenia pojawia się niewiele ofert. Następnie zainwestuj swój czas w rozwój w jednej lub dwóch niszowych dziedzinach. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na dostęp do dobrze płatnych zleceń z niewielką liczbą konkurencyjnych ofert.

Przygotuj profesjonalne portfolio

Zleceniodawcy zwracają uwagę głównie na portfolio przedstawiane przez freelancera. Rzadko interesuje ich CV lub list motywacyjny, gdyż to właśnie w portfolio znajdują się najważniejsze informacje o zrealizowanych dotychczas projektach. Jeśli specjalizujesz się w kilku dziedzinach, pamiętaj o przygotowaniu kilku wersji portfolio w zależności od branży. Zleceniodawcy oczekują konkretów, dlatego chcą oglądać jedynie prace związane z interesującymi ich tematami, a nie wszystkie zlecenia, które wykonałeś do tej pory.

Poznaj wymagania klientów

Podczas przeglądania ofert pracy zdalnej zwróć uwagę, jakie wymagania i słowa kluczowe pojawiają się w opisie zlecenia. Dzięki temu lepiej poznasz oczekiwania zleceniodawców wobec wykonawcy i odpowiesz na ich ofertę w sposób podnoszący Twoje szanse na uzyskanie pracy. Jeśli zleceniodawcy oczekują umiejętności, których nie masz, pomyśl o rozwoju zawodowym: zapisz się na kurs lub skorzystaj z darmowych webinarów i podnieś swoje kwalifikacje.

Podejmij wyzwanie jako freelancer

Rynek freelancingu w Polsce i na świecie dynamicznie się rozwija. Ta nowoczesna forma zatrudnienia daje szansę na zdobycie ciekawego doświadczenia i osiągnięcia wysokich dochodów bez względu na miejsce zamieszkania. Jeśli chcesz sprawdzić się jako freelancer, na początek możesz łączyć dodatkową pracę z etatem. Wystarczy, że skorzystasz z platformy ze zleceniami dla freelancerów i znajdziesz pierwszego klienta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama