reklama
reklama

Jakie są różnice między przywłaszczeniem mienia, a kradzieżą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie są różnice między przywłaszczeniem mienia, a kradzieżą? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPodstawowa różnica między przywłaszczeniem - a kradzieżą dotyczy sposobu, w jaki sprawca wchodzi w posiadanie cudzej rzeczy. Kradzież, zdefiniowana w art. 278 Kodeksu karnego, polega na zaborze rzeczy ruchomej, czyli na wyjęciu jej spod władztwa osoby uprawnionej. Z kolei przywłaszczenie, opisane w art. 284 k.k., ma miejsce wtedy, gdy sprawca legalnie wchodzi w posiadanie rzeczy, ale potem decyduje się ją zatrzymać, jakby była jego własnością, naruszając tym samym prawa właściciela. Przykładem może być najemca samochodu, który po zakończeniu umowy nie zwraca go właścicielowi, a zamiast tego traktuje jak swoją własność. Przywłaszczenie odnosi się również do praw majątkowych, które - w przeciwieństwie do rzeczy - nie mają charakteru materialnego. Sprawca przywłaszcza takie prawa, gdy zaczyna się nimi posługiwać, jakby mu przysługiwały, mimo że nie jest ich właścicielem.
reklama

Rodzaje przywłaszczenia - podstawowy typ i sprzeniewierzenie

Przywłaszczenie mienia może przybierać różne formy. Kodeks karny wyróżnia dwie podstawowe odmiany tego przestępstwa - przywłaszczenie w typie podstawowym oraz sprzeniewierzenie.

Przywłaszczenie w typie podstawowym polega na tym, że sprawca wszedł w posiadanie mienia w sposób legalny, w tym przez znalezienie rzeczy zgubionej. Z kolei sprzeniewierzenie zachodzi wtedy, gdy sprawca świadomie przywłaszcza sobie rzecz, która została mu wcześniej powierzona przez właściciela. Typowym przykładem może być nieoddanie przedmiotu wynajmu lub powierzonego do użytkowania mienia.

reklama

Oba rodzaje przywłaszczenia podlegają karze na podstawie przepisów Kodeksu karnego, a wysokość sankcji zależy od wartości przywłaszczonego mienia oraz okoliczności popełnienia przestępstwa. Próba popełnienia tego przestępstwa - czyli usiłowanie, również podlega karze, jednak samo przygotowanie do przywłaszczenia nie jest karalne.

Konsekwencje prawne przywłaszczenia mienia

  1. Zgodnie z art. 284 Kodeksu karnego, za przywłaszczenie mienia w typie podstawowym grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Surowsze kary przewidziane są w przypadku sprzeniewierzenia mienia, za które sprawca może zostać skazany na od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
  3. W szczególnych przypadkach, takich jak przywłaszczenie mienia o znacznej wartości lub dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury, kara ta może wynosić od roku do nawet 10 lat.
 

reklama

Warto również zauważyć, że przywłaszczenie mienia, podobnie jak kradzież, jest czynem przepołowionym. Oznacza to, że jeśli wartość przywłaszczonego mienia nie przekracza ustawowej granicy -- która od 1 października 2023 r. wynosi 800 zł -- sprawca odpowiada nie za przestępstwo, lecz za wykroczenie. W takim przypadku grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Jak udowodnić przywłaszczenie mienia?

Udowodnienie przywłaszczenia mienia wymaga przedstawienia dowodów na to, że sprawca wszedł w posiadanie rzeczy legalnie, a następnie postanowił nie oddać jej właścicielowi, traktując ją jak swoją własność. W praktyce dowodzenie przywłaszczenia może opierać się na zeznaniach świadków, dokumentach, nagraniach czy też opiniach biegłych. Istotne jest również udokumentowanie wartości przywłaszczonego mienia, które może mieć wpływ na kwalifikację czynu (przestępstwo lub wykroczenie).

reklama

W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, takich jak sprzeniewierzenie, dużą rolę odgrywają dowody, które potwierdzają, że mienie zostało powierzone sprawcy w ramach określonych warunków umowy, a następnie bezprawnie zatrzymane. Oznacza to, że skuteczne dochodzenie roszczeń w takich sprawach często wymaga wsparcia doświadczonego prawnika, który pomoże zebrać i przedstawić odpowiednie dowody przed sądem.

Przywłaszczenie mienia, choć często mylone z kradzieżą, jest odrębnym przestępstwem uregulowanym w Kodeksie karnym. Jego charakter oraz potencjalne konsekwencje różnią się w zależności od okoliczności sprawy, a także rodzaju przywłaszczonego mienia. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przywłaszczeniem rzeczy ruchomej, nieruchomości, czy też praw majątkowych, osoba pokrzywdzona ma możliwość dochodzenia swoich praw na drodze karnej lub cywilnej. Zarówno osoby pokrzywdzone, jak i oskarżeni powinni pamiętać o istotnej roli dowodów w tego typu sprawach. W wielu przypadkach pomoc profesjonalnego pełnomocnika może zwiększyć szanse na korzystne rozstrzygnięcie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo