reklama
reklama

Czy istnieje rozwiązanie problemu kredytów frankowych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy istnieje rozwiązanie problemu kredytów frankowych? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEOstatnie statystyki wskazują, że obecnie frankowicze wygrywają około 97% postępowań sądowych. W pierwszym kwartale 2024 roku polskie sądy rozpatrzyły 16,5 tysiąca spraw związanych z kredytami frankowymi. To również pokazuje skalę problemu, który dotkną setek tysięcy Polaków. Dlaczego tak wielu kredytobiorców zdecydowało się na kredyt w szwajcarskiej walucie? Jakie były rodzaje kredytów frankowych i dlaczego ich warunki budzą kontrowersje? Czy istnieje skuteczna droga do rozwiązania tego problemu?
reklama

Frankowicze w Polsce

Wiele osób zdecydowało się na kredyt we frankach ze względu na możliwość uzyskania wyższej kwoty przy tej samej zdolności kredytowej. Umożliwiało to zakup wymarzonej nieruchomości, która w przypadku kredytu w złotówkach byłaby zwykle niemożliwa do kupienia. Ponadto przez wiele lat kredyty frankowe oferowały dużo niższe oprocentowanie niż te w złotówkach. W efekcie blisko 600 tysięcy Polaków, a według niektórych szacunków nawet 700 tysięcy, zdecydowało się na kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich.

Rodzaje kredytów frankowych

Frankowicze najczęściej korzystali z kredytów denominowanych. Wartość kredytu była określona w umowie we frankach szwajcarskich, ale środki uruchamiano w złotówkach. Spłata rat również odbywała się w złotówkach, po przeliczeniu według kursu ustalonego przez bank. Część kredytobiorców wybrała kredyty indeksowane, gdzie kwota była określona w złotówkach. Środki były wypłacane i spłacane w złotówkach, ale wysokość zobowiązania zależała od kursu franka szwajcarskiego. Mimo wieloletniej spłaty takich kredytów zobowiązania nadal często znacznie przekraczają kwoty otrzymane od banku.

reklama

Problemy frankowiczów

Warunki zaciągania i spłaty kredytu powinny być jasne dla klienta. Jednak banki często konstruowały umowy tak, że zawierały one niezrozumiałe i niedozwolone klauzule. Takie zapisy kształtowały prawa i obowiązki klientów niekorzystnie dla nich samych.

Kolejnym problemem było przeliczanie zobowiązań. Banki stosowały nierynkowe kursy kupna i sprzedaży walut ustalane wewnętrznie, a nie według kursu Narodowego Banku Polskiego. Kursy często się zmieniały, czasem nawet kilka razy dziennie i wpływały na wysokość zadłużenia.

Określenie wysokości oprocentowania również budzi kontrowersje. Banki często nie precyzowały jasno, od jakiej kwoty naliczane są odsetki - czy od wypłaconej kwoty w złotówkach, czy przeliczonej kwoty we frankach.

reklama

Ponadto banki nie zabezpieczyły klientów przed ryzykiem wzrostu zadłużenia związanym ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego. Brak dodatkowego zabezpieczenia spowodował, że wszelkie koszty wzrostu kursu obciążyły klientów.

Walka o sprawiedliwość

Wszystkie te problemy doprowadziły do diametralnego pogorszenia sytuacji finansowej wielu osób posiadających kredyt we frankach. Obecnie nadal często jedyną drogą do dochodzenia roszczeń jest wystąpienie z powództwem do sądu. Coraz więcej rozstrzygnięć sądowych jest korzystnych dla frankowiczów, a to zachęca kolejnych klientów do podjęcia kroków prawnych.

reklama

W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, aby skutecznie dochodzić swoich praw. Kancelaria kredyty frankowe Kraków oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej, pomoc w uzyskaniu dokumentacji z banku, przygotowanie pism przedsądowych oraz pełną reprezentację na każdym etapie postępowania. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko i znaleźć najlepsze rozwiązanie w konkretnej sytuacji.

Problem kredytów frankowych dotkną wielu Polaków liczących na korzystniejsze warunki finansowe przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Niezrozumiałe zapisy umowne oraz brak zabezpieczeń przed ryzykiem wzrostu kursu franka pogorszyły sytuację finansową bardzo wielu kredytobiorców. Wielu zmuszonych było walczyć o swoje prawa w sądzie, gdzie na szczęście coraz więcej rozstrzygnięć jest korzystnych dla frankowiczów.

reklama

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Każda sytuacja kredytobiorcy jest inna i wymaga indywidualnej analizy prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z kredytem frankowym zaleca się konsultację z doświadczonym prawnikiem.

Kancelaria Prawa Gospodarczego TMH Kraków Rynek Dębnicki 6/3 30-319 Kraków +48 12 307 27 38

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo